Koma Halinin Belirtileri

0
Advertisement

Koma nedir? Koma halinde neler olur, belirtileri nelerdir? Koma durumunda yapılabilecek ilk yardım nedir, hakkında bilgi.

koma

Koma Hali

Komaya giren kişi, derin bir uykuya dalmış gibidir. Sarsılarak uyandırılması da olanaksızdır. Çünkü tepki gösteremez, savunma reflekslerinden yoksundur. Ne oturabilir, ne ayakta durabilir. Başını da dik tutamaz, çünkü kas gücünü yitirmiştir.

Buna karşılık felç olmuş da sayılmaz, hatta bazı hareketler de yapabilir, ama bunlar eşgüdümden yoksundur. Ancak, komadaki kişinin solunumu adeta normaldir ve kan dolaşımı da nabızdan ölçülebilir. Solunumun durması tehlikesiyle karşı karşıya kalsa da, solunum yeteneğini sürdürür.

Koma durumunu ancak bir doktor saptayabilir ve tedavisini sağlayabilir. Bazı hallerde, komaya giren kişi düzelip iyileşir. Yavaş yavaş uyanır, beyin işlevlerini yerine getirir.

Doktoru doğru olarak uyarmak için şu hususları bilmeniz gerekir:

– Tepki göstermeyi sürdüren, ancak bunu belirgin şekilde eksik olarak yapan, hafif komadaki hastanın sesi çok yüksektir. Örneğin adını kulağına bağırın, buna homurdanarak veya ölçüsüz bir jestle yanıt verecektir. Bazen çırpınma halindedir.

Advertisement

-Derin komadaki kişi, kımıldamaz ve sese, yanağını sıkmak, çimdiklemek gibi acıtıcı uyarılara dahi yanıt vermez. Ayrıca solunum yolları tıkanmak tehlikesiyle karşı karşıyadır. .

Derin komadaki biri karşısında, acilen doktor çağırın.

Doktor gelene kadar basit önlemleri uygulayın.

Hastalanan kişinin takma dişleri varsa hemen çıkarılmalıdır, çünkü hasta bilinçsiz halde iken damaktan ayrılıp solunum yollarını tıkayabilir.

Koma çok derin olmasa bile ağızdan bir şey vermeyin. Solunum yollarına kaçma tehlikesine karşı ne su, ne de hap verin. Doktor gelinceye kadar komalı ya da bayılmış kişinin solunum yollarının tıkanmaması için yan durumda yatırılması gerekir. Hastaneye kaldırılana dek, bu yan yatış pozisyonu sürdürülmelidir. Ancak gelen doktorlar boğaza tüp sokarsa pozisyonu değiştirebilir.


Leave A Reply