Komor Adaları Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Komor Adaları – Komor Adaları ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

komor-adalari-bayragiKOMOR ADALARI;
Yüzölçümü: 1.862 km2.
Başkenti: Moroni (23.400).
Dil: Fransızca, Arapça, Komorca.
Din: Müslüman (% 99), Hristiyan (% 1 Katolik).
Para Birimi: 1 Komor frangı =100 santim.
Başlıca kentleri: Mutsamudu (14. 000), Fomboni (7.000).

Advertisement

Doğu Afrika’da adalar devletidir. Komor Adaları; Madagaskar’ın kuzey ucuyla Mozambik Kanalı’nın kuzey bölümünde yer alan, çok sayıda küçük adacık ve mercan resifleriyle dört büyük adadan oluşur. Büyüklükleri bakımından ana adalar, Njaazidja, Anjouan, Ma-yotte ve Moheli’dir. Önceleri Fransız yönetimi altmda olan Mjazidja, Anjouan ve Moheli 1975’ten bu yana bağımsız Komor Federal İslâm Cumhuriyeti’ ni oluştururken, Mayotte, Fransız de-netimindedir.

Yüzey Şekilleri; Volkanik kökenli adalarda dik dağlar ve yayalar, genelde, bazalt ya da beyaz süngerta-şından oluşurlar. En engebeli ada, Njazidja’dır. Etkin bir volkan olan Kartala Dağı (2.361 m), 1977’de patlayarak adada yaşayan 20 bin kişinin evsiz kalmasına yol açtı. Yağışlar sonucunda yağmur suları gözenekli volkanik kayalardan içeri sızdığından, Njazidja da ırmak bulunmaz. Su, kıyıya yakın yerlerde açılan kuyulardan sağlanır.

İklim; Komor Adalarında yükseltiye göre değişiklik gösteren tropikal bir iklim görülür. Ortalama sıcaklık temmuz-kasım döneminde 20-28°C arasında değişir.

Bu ayda esen muson rüzgârları, sıcaklığı yükseltir. Kurak ve serin mevsim mayıs-ekim arasındadır. En yağışlı ay, genellikle ocaktır. Yağışlar çok değişken olup ortalama yağış tutarı 2.825 mm’dir.

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Kıyı ormanlarının büyük bölümü tarım alanları açmak için yok edilmiş, çok az bir yer kaplayan mangrov ormanları kalmıştır. Doğal ormanlar, deniz düzeyinden 400-1.800 m yükseklikte yer alır. En yüksek bölgeler, liken, katırtırnağı ve dev süpürgeotlarıyla kaplıdır. Hayvan varlığı, Madagaskar Adası’ndakilerle benzerlik taşır. Kara kuşları, kaplumbağalar ve yalnız bu adalarda bulunan bir tür lemur.

Ekonomisi; Manyok, hindistancevizi, muz, tatlıpatates, pirinç, mısır, kopra, başlıca tarımsal ürünler; sığır, keçi, koyun, katır, temel hayvan varlıklarıdır. Yıllık balık üretimi 4.000 tondur. Vanilya, karanfil, parfümeride esans olarak kullanılan citronella, ylang gibi bitkiler dışsatıma yönelik üretilir. Besin, esans, kereste ve hafif endüstri dalları vardır. Kopra, muz, vanilya, karanfil esans bitkileri, başlıca dışsatım; petrol, besin, ilaç, makine, yapı araç gereçleri, başlıca dışalım mallarıdır.


Leave A Reply