Komşuluk İlişkileri Hakkında Kompozisyon, Komşular Konulu Yazı Örneği

0

Komşuluk ilişkileri ve komşuluk ile ilgili olarak yazılmış kompozisyon. Eski ve yeni dönem karşılaştırması, nerelerde komşuluk ilişkilerinin olduğu gibi konular yer almaktadır.

komşu

Kaynak: pixabay.com

Komşuluk

Komşuluk kavramı insanoğlu için vazgeçilmez bir kavramdır. İnsanlar sosyal birer canlıdır ve sadece tek başına yaşayabilen izole canlılardan değildirler. Peki sosyal bir canlı olan insanın en önemli sosyal yaşantılarının başında gelen komşuluk ilişkilerinin durumu son dönemlerde nasıldır.

Özellikle toplu konutların yapılması, kentsel dönüşüm adı altında yaşayan cappcanlı sıcacık mahallelerin rant ve kazanç uğruna yıkılıp yerlerine çok katlı binaların yapılması gibi sebeple ile birlikte komşuluk ilişkisi denilen kavram sadece tarih kitaplarında kalmış gibi gözüküyor bir çok insana. İnanmayan bir toplu konut bölgesine taşınmayı denesi ya da bu bölgelerde yaşayan insanlardan malumat alsın. Komşuluk ilişkisi kurabilenlerin sayısı o kadar azdır ki inanılmaz bir durumdur bu.

Peki normalde komşuluk ilişkileri bir insanı nasıl etkilerdi. Düşünün ki gecenin bir yarısı acil servise kaldırılmış bir yakınınız var ve çocuğunuz da acil servislere gidemeyecek kadar da küçük. İşte burada eskiden komşulard devreye girer o çocuğa o evin anne ya da babası gelene kadar göz kulak olur ya da evlerine alıp onun rahat bir şekilde ailesini beklemesini sağlar. Keza işten gelen bir aile babasının eve girmeden önce komşuları ile karşılaşıp en azından bir beş dakika dahi olsa laflaması inanın o kısa sürede laflayan insanlara iyi gelecektir.

Köylerde kasabalarda ya da daha taşra denilecek bölgelerde ise komşuluk ilişkileri o eski tadı verebilmektedir. İnsan sayısı azaldıkça ve moderniteden uzaklaştıkça hem insani duygular hem de buna bağlı olarak komşuluk ilişkileri gelişip serpilmekte ve tadından yenme< bir noktaya gelmektedir. Küçük bir sahil kasabasına gidip sadece yaz ayınızı orada kendi yazlığınızda geçirseniz bile bırakın komşuluk ilişkilerini kurmayı tüm ksaba halkının tanıdığı tanımayanlarında aşina olduğu bir kişi haline gelirsiniz. Yardım edeniniz de çok olur eğer yalnız iseniz de yalnızlığınızı paylaşananız da çok olur.

Ne diyelim geçmiş zaman olur ki büyük şehirde ve kalabalığın ortasında iseniz komşuluk ilişkisi yok eğer biraz daha eski tarz bir mahalle ya da merkeze biraz uzak yaşıyorsanız komşuluk ilişkileri hem de sıcak bir şekilde gerçekleşmeye başladığını göreceksiniz. Eğer insanoğlu sadece sosyalleşmeyi Sosyal Medya web siteleri devam ettirmeye devam ederse komşuluk kavramı tarihin tozlu raflarındaki yerini alacak gibi gözüküyor.


Leave A Reply