Kontes Maritza Operet (Emmerich Kalman) Konusu, Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kontes Maritza Opereti kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Kontes Maritza Operetinin konusu, özeti, hakkında bilgi.

KONTES MARİTZA (GRAEFİN MARİTZA)

Üç perdelik operet.

  • Metin: Julius Brammer ve Alfred Grünwald.
  • Bestecisi:Emmerich Kalman
  • İlk oynanış: 1924 Viyana.
  • Başlıca kişiler: Kontes Maritza, Prens Populescu, Baron Koloman Zsupan, Kont Tassilo Endrödi-Wittemburg, Lisa, Karl Stefan Leibenberg, Prenses Bozena Guddenstein, Penizek, Tschekko,Berko.
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: Yüzyılın ilk yansında Macaristan.

Konusu:

Genç, güzel ve zengin Kontes Maritza çıktığı uzun geziden dönmüş, yokluğunda saray ve toprakları Török adlı genç ve yakışıklı bir kâhya tarafından başarıyla yönetilmiştir. Török, ailesi fakir düşmüş soylu bir subaydır, asıl adı Kont Tassilo-Endrödi’ dir. Kızkardeşi Lisa’ya yoksulluk çektirmemek, iyi bir kocayla evlendirmek başlıca amacıdır. Geziden dönen kontesi ilk defa görmüş, güzelliğine hayran olmuştur. Kontes Maritza bir soyluyla nişanlanıp hayranlarından kurtulmak, başını dinlemek niyetindedir. Bu amacı için Baron Zsupan’ı seçer ve bir tören düzenler. Davetliler arasında bulunan Lisa’nın kontesle arkadaş oluşu Török yahut asıl adıyla Tassilo’yu şaşırtmıştır. Bu arada Kontes müstakbel eşinin meteliksiz bir soylu olduğunu, kendisiyle sırf parası için evlenmek istediğini öğrenmiştir. Hizmetliler arasında bulunan Török törene katılamamış, bahçede üzüntüsünü anlatan bir şarkı söylemeye koyulmuştur. Kontes delikanlının sesini çok beğenerek davetliler gittikten sonra şarkılarını yalnız kendisine söylemesini ister. Aradan geçen günler Tassilo ile Kontes arasında derin bir aşkın doğmasına yol açmış, Prens Populescu’nun düzenlediği bir baloda bu durum davetlilerin gözünden kaçmamıştır. Beri yanda Baron Koloman ise özellikle Lisa’ya büyük ilgi göstermektedir.

Tassilo bu oyunlara son vermek amacıyla arkadaşı Liebenberg’e bir mektup yazar, kızkardeşinin mutluluğu için paraya ihtiyacı olduğunu bildirir. Mektup yanlışlıkla Kontesin eline geçmiş, kadın yazılanları ters yorumlamıştır. Tassilo’yu çağırır, onu kendisine parası için yaklaşmakla suçlar ve mektubu davetlilere okuduktan sonra sarayı ve görevi bırakmasını emreder. Tassilo ertesi sabah Kontese veda etmeye gelir. Onuru kırılan genç adam kendisinin gerçekten yoksul olduğunu, zengin bir kadınla zaten evlenemeyeceğini bildirir. Bu anda ihtiyar halası Prenses Guddenstein girmiştir. Yeğeninin yoksulluğunu öğrenen kadın onun eskiden sahibi olduğu topraklan tekrar satın almış, Tassilo’ya armağan etmiştir. Delikanlının artık kendisine sevgi dolu gözlerle bakmakta olan Kontes Maritza ile evlenmesi yolunda engel kalmamış, beri yanda Lisa sevdiği Baron Koloman’a kavuşmuştur.

«Kontes Maritza» bestecisine ikinci büyük başarıyı sağlamış, halk ezgileriyle süslü taze melodiler, müziğinin ritmik gücü, renkli orkestralaması, etkili mizah ve duygu elemanlarıyla hemen ilgi derlemiştir.

Advertisement
Tanınmış bölümler:

«Grüss mir die reizenden Frauen», «Sag ja, mein Lieb», «Schwesterlein», «Komm mit nach Varaşdin», «Komm Zigan».


Leave A Reply