Konuşmak Yok Kitabının Özeti Konusu İnceleme – Andrew Clements

0
Advertisement

Andrew Clements’in Konuşmak Yok isimli kitabının konusu nedir? Konuşmak Yok kitap özeti, konusu, incelemesi, hakkında bilgi.

Konuşmak Yok

Konuşmak Yok

Konuşmak Yok, Andrew Clements tarafından yazılmış bir 2007 çocuk romanıdır.

Laketon İlköğretim Okulu’nun gürültülü beşinci sınıf öğrencileri hakkında. Beşinci sınıf çocukları “konuşmama” yarışması yapar. Bu rekabet gerçekten zordur. Ana temalar Gandhi’nin haftada en az bir gün sessizliği kalma uygulaması, özellikle gürültülü ve konuşkan beşinci sınıf öğrenciler için sivil itaatsizlik ile ilgilidir. Okul öğretmenleri tarafından “sessiz kalma hakları” sorgulanır.

Kitabın Özeti

Kahramanımız, Laketon İlköğretim Okulu’nda gürültücü bir beşinci sınıf öğrencisi olan Dave Packer. Bir okul raporu için Hindistan’ı araştıran Dave, Mahatma Ghandi’nin zihnini sakinleştirmek ve yeniden düzenlemek için haftada bir gün konuşmama uygulamasını okur. Kendisinin bütün bir gün hiç konuşmadan durma uygulamasını denemek isteyen Dave, bir günün ilk dört saatinde başarıyla konuşmaktan durabilir. Lynsey Burgess ile bir sunum yapması gerektiğinde bile Dave, bir öksürük nöbeti numarası yaparak konuşmaktan kaçınır.

Daha sonra, Dave öğle yemeğini konuşmak yerine dinleyerek geçirirken, aynı derecede gürültülü Lynsey’e sinirlenir ve onu – ve tüm kızları – beş dakika sessiz kalamamakla suçlar. Erkeklerin mi yoksa kızların mı daha fazla konuştuğuna dair bir tartışmadan sonra, bir kız-erkek yarışması doğar: iki gün boyunca, sınıftaki herkes evde ve okulda tamamen sessiz olmaya çalışacaktır. Bunun tek istisnası, bir öğretmenin doğrudan öğrenciye seslendiğinde, öğrencinin üç kelimeye kadar cevap vermesine izin verilmesidir. Takım kaptanları olarak Dave ve Lynsey, diğer tarafın fazla sözlerini takip eder ve hangi taraf daha fazla konuşursa kaybedecektir.

Advertisement

Konuşmama yarışması öğle yemeğinde başlarken, müdür Bayan Hiatt her zamanki gibi megafonuyla yemekhanede devriye gezmek zorunda kalmadığı için şaşırır. Bayan Hiatt, bu ani sessizliğin arkasında Dave ve Lynsey’nin olduğunu anlar, ancak bu noktada yarışmayı durdurmaya çalışmaz.

İlk başta çocuklar, konuşmadan durmakta zorlanırlar. Ancak teneffüste, sözler olmaksızın, tek başlarına jestlerden ve hareketlerden birbirlerini anlayabileceklerini fark ederler.

Öğretmenler sessizliğe farklı şekillerde tepki vermeye başlar. Fen bilgisi öğretmeni Bayan Marlow, deneyi ilginç bulur ve gözlemlediği davranışlar hakkında veri toplamaya başlar. Bazı öğretmenler, öğrencilerin üç kelimelik yanıtlarının onları daha az rahatsız edici yaptığını ve öğretmeyi kolaylaştırdığını düşünür. Diğer öğretmenler, öğrencilerin minimum katılımından rahatsızdır – sonuçta, bir soruya iyi bir cevap vermek için her zaman üç kelime yeterli değildir.

Yarışmanın İkinci Günü

Yarışmanın ikinci gününde Bayan Hiatt sessizliğin bitmesine gerektiğini düşünür. O ve öğretmenlerin geri kalanı, yarışmanın kurallarını çiğnemeleri için öğrencilere baskı yapmaya başlar. Ancak öğretmenler ne kadar zorlarsa zorlasınlar, öğrenciler kurallara sadık kalırlar ve bir sivil itaatsizlik gösterisinde “sessiz kalma haklarını” kullanıyorlar. Bayan Hiatt’ın yarışmanın durdurulmasını talep ettiği, bir okul meclisi toplantısı bile buna bir son vermek için yeterli gelmez.

Yarışmanın bitmesi beklenen öğle yemeği molasında kız ve erkek takımları berabere kalır. Bayan Hiatt son bir kez öğrencileri alt etmeye çalışır. Dave’e tüm sınıfın önünde megafonuyla bağırarak cevap vermeye zorlar. Sinirlenen Dave, Bayan Hiatt’a davranışının zorbalık olduğunu düşündüğü için bağırarak karşılık verir. Tüm sessizlikten sonra, bu ani patlama, erkeklerin takımının 27 tane fazla kelime söylemiş olmasıyla sonuçlanır.

Öğle yemeğinden sonra Dave, Bayan Hiatt’ı kafeteryanın yakınındaki bir odada ağlarken bulur. İkisi de birbirlerinden özür diler ve Bayan Hiatt, yarışmayı okul genelinde gün sonuna kadar devam ettirmeyi kabul eder.

Advertisement

Yarışmanın sonunda, herkes işbirliği, kendi için ayakta durma ve bir cinsiyeti diğerinden üstün görmenin anlamsızlığı hakkında çeşitli değerli dersler öğrenmiştir. Yarışma sona erer. Erkekler 27 puan farkla kaybetmek üzere olduklarından, Lynsey beşinci sınıflar için tam 27 kelime uzunluğunda bir övgü yazıp okur – yarışma berabere biter.


Leave A Reply