Kore Tarihçesi

0

Asya’nın doğu ucunda küçük bir yarımada üzerinde yaşayan bir halk olan ve Kuzey – Güney Kore olarak ikiye bölünmüş Kore’nin kısaca tarihine bakış.

koreKore 1945’te Japonya’dan bağımsızlığını kazandı. 1946 mayısında Kuzey Kore, Rusya’nın müdahalesi ile Güney’den ayrıldı. Güney’de şimdi cumhuriyet, Kuzey’de «halk cumhuriyeti» denen komünist rejim vardır. Güney’de devlet başkanı, aynı zamanda başbakandır. Güney Kore nüfus bakımından dünya devletleri arasında 20., Kuzey ise 38.’dir. Korece’de ülkenin adı «Cho-son» dur.

Advertisement

Kore, daha M.Ö. II. yüzyılın başlarında Mete zamanında Büyük Türk İmparatorluğu’na dahil oldu. Muhtelif aralarla yüzyıllarca Türk egemenliğinde yaşadı. Cengiz Han zamanında Moğollar’a tabi oldu. Sonra Çin’e bağlı, fakat iç – idaresinde tamamen bağımsız bir krallık olarak yaşadı. Kore medeniyeti oldukça yüksek ve ileri olup, Çin etkisinde gelişmiştir. XIX. yüzyıl sonlarında Ruslar’la Japonlar, Kore’yi Çin’den koparmaya çalıştılar. 1904- 1905 Japon – Rus savaşı Ruslar’ın kesin yenilgisiyle bitti. Kore, Japonya’ya bağlandı.

Japonlar, Kore’ye modern medeniyeti ve tekniği getirdiler. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nda ülke harap oldu. Savaştan sonra batı dünyası ile Komünistler’in en büyük çekişme alanı haline geldi. Memleket baştan başa tahrip edildi. Güney Kore’yi de komünist istilasından korumak için batı dünyasına bağlı birçok milletler A.B.D.’nin yanında yer aldılar. Bu arada Türkiye, Kore’ye bir tugay gönderdi. Bu tugay, Kore’de Komünistlere karşı çok şerefli savaşlar yaptı. 1960′ ta ordu ve öğrencilerin ayaklanması ile geniş ölçüde nüfuz ticareti yapan S. Ree rejimi devrildi.

Fakat iç anlaşmazlıkların önü alınamadı.Kuzey Kore ise, Çin’in bir uydu devleti halini aldı. Günümüzde halen Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki çekişme devam etmektedir. Ayrıcas Kuzey Kore’ye tüm dünya nükleer teknolojisi sebebi ile ambargo uygulamaktadır.

Advertisement


Leave A Reply