Körebe Nasıl Oynanır?

15

Körebe nasıl bir oyundur ve körebe nasıl oynanır? Körebe oyununun kuralları ve dikkat edilmesi gereken hususları nelerdir? Körebe ismi nereden gelmektedir.

Körebe Nasıl Oynanır?

Körebe Nasıl Oynanır?

“Körebe” oldukça eski bir çocuk oyunudur. Günümüzde pek popüler olmasa dahi bu oyun 10 ile 12 çocuk arasında oynanırsa daha makbul olur ancak daha az çocuk ile de oynanabilir.  Oyunun oynanışına gelince : Öncelikle bir ebe belirlenmelidir. Ardından ebenin gözleri bir bez yardımı ile sıkıca ama gözlere zarar vermeyecek şekilde sadece önünü göremeyeceği bir şekilde bağlanır. Oyunun adı da zaten buradan gelir önünü görmeyen bir ebe yani KÖREBE. Ebe ortada kalır ve diğer oyuncular etrafında dönerek türkü ve şarkı söylemeye başlarlar.

Bil bakalım ben kimi? Elinde değnek var ve gör bakalım bizi körebe” ya da benzeri şarkı ve tekerlemeler ile bir halka halinde ebenin etrafında tüm çocuklar döner. İşte bu sebeple kalabalık oynanması körebe oyunu için çok daha iyi olacaktır. Ebe bir kişiyi yakalar ve elleri ile yüzünü gözünü inceler. Tabii ebenin çok sert bir şekilde de hareket etmemesi gerekir yoksa arkadaşına istemeden de olsa zarar verebilir ya da canını yakabilir. Kim olduğunu anlar ve ismini söyler eğer doğru ise o kişi ebe olur eğer değilse aynı kişi ebe olmayı devam ettirir. Körebeyi ister ev de isterseniz de güvenli bir alanda dışarıda oynayabilirsiniz.
15 yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?