Korkunç Gagalı Veba Maskesinin Altındaki Sır ve Veba Kostümünün Kullanımı

0

Vebanın sembolü olan korkunç görünümlü veba maskesinin ve veba doktoru kıyafetinin özellikleri nelerdir? Kullanımı hakkında bilinenler.

Veba doktoru maskesi, Kara Ölüm’ün en tanınmış sembollerinden biridir. Görüntü ikonik olmasına rağmen ilişki biraz anakronistik olabilir. Veba doktorları 17. yüzyılda bu ürpertici kostümleri kullandılar? Ama neden?

veba maskesi

Veba Doktorlarının Çeşitli Rolleri

Veba doktoru, muhtemelen Orta Çağ’dan ortaya çıkan en esrarengiz figürlerden biridir. Bunlar veba kurbanlarının tedavisinde uzmanlaşmış Avrupalı ​​doktorlardı, bunun en bilinen örneği Kara Ölüm idi. Veba doktorları, vebanın vurduğunda köyler, kasabalar veya şehirlerde çalışan devlet memurlarıydı.

Teoride, veba doktorunun temel görevleri veba kurbanlarını tedavi etmek ve iyileştirmek ve ölüleri gömmekti. Veba doktorları ayrıca, kayıt defterlerindeki kayıpların sayısını tutmaktan sorumluydu ve hastalarının son isteklerini belgelediler. Dahası, veba doktorları genellikle ölümlere tanıklık etmek için çağrıldılar. Veba doktorlarından bazen vebaya nasıl davranılabileceğini daha iyi anlamak için otopsi yapmaları istenmiştir.

Veba Doktoru Maskesini kim icat etti?

Veba doktorları böyle ölümcül bir hastalığın kurbanları ile temas halindeyken, kendileri de hastalanma riski altındaydılar ve bu nedenle bu riski en aza indirecek önlemler almak zorunda kaldılar. 17. yüzyıldan önce veba doktorları çeşitli koruyucu giysiler giydi. Sadece 1619’da veba doktorları arasında popüler olan bir ‘üniforma’ icat edildi. Bu ‘veba kıyafeti’nin icat edilmesiyle ilişkilendirilen adam, üç Fransız kralının (Henri IV, Louis XIII ve Louis XIV) başhekimi Charles de l’Orme’dir ve aynı zamanda İtalya’nın Medici ailesinin hizmetindeydi.

l’Orme’nin koruyucu kıyafeti, kolayca tanınabilen birkaç unsurdan oluşur. Başlangıç olarak, veba doktorunun kafasına bir şapka takıldı. Bu deriden yapılmıştı ve giyenin bir doktor olduğunu belirtiyordu. Şapka sembolik bir işlev görmesine rağmen, bazı bakterileri uzak tutarak bir miktar koruma sağladığı düşünülmektedir.

Veba Maskelerinde Neden Gaga Var?

Bir sonraki öğe, kuş şeklinde olan ve uzun bir gagaya sahip meşhur veba doktor maskesidir. Bir kaynağa göre, insanlar bir zamanlar vebanın kuşlar tarafından yayıldığına inanıyordu. Bu nedenle, böyle bir maskenin kullanılması, hastalığın giysiye aktarılarak hastadan çıkarılabileceği inancından kaynaklanmış olabilir. Maske, gaga, nane veya gül yaprakları gibi güçlü, hoş kokulu maddelerle dolu olduğu için faydalı bir işleve de sahipti. Bunlar hastalığı uzak tutmak içindi çünkü insanlar kötü havanın hastalığı yaydığına inanıyorlardı. Açıkçası, bugün mikroplar hakkında daha fazla şey biliyoruz ve bu çabanın etkili olmayacağı sa bunlar arasında.

veba maskesi

Veba Doktoru Kostümünün Diğer Unsurları

Uzun bir paltoyla cildin maruziyetini en aza indiriyordu. Bu paltonun boynu veba doktorunun maskesinin arkasına sıkışmış ve tamamen ayaklara kadar uzanmıştır. Tüm kıyafet, bir hipoteze göre, ya da doktorun yarayı doktordan kovacağı ya da kurbandan uzaklaştıracağı inancına dayanan süetle kaplıydı. Alternatif bir hipotez, süetin vücut sıvılarının kaplamaya yapışmasını önleme görevidir. Alt gövdeyi enfeksiyondan korumak için, takımını palto altında bir çift deri pantolon tasarlandı.

Son olarak, veba doktoru tarafından tahta bir baston taşınırdı. Bu araç çeşitli işlevler yerine getirirdi. Örneğin, bir veba doktoru bastonu hastasına dokunmadan incelemek için kullanabilirdi. Bu araç ayrıca yardımcılarına veya mağdurun aile üyelerine hastayı veya ölen kişinin nasıl ve nerede taşınacağını belirtmek için de kullanılabilirdi. Ayrıca, baston umutsuz hastaların saldırılarına karşı savunma aracı olarak da kullanılıyordu.

Veba Doktorunun Maskesini ve Giysilerini Kullanma

Ünlü veba doktoru kostümü, kötü şöhretli Kara Ölüm sırasında giyilmemiş olmasına rağmen, kayıtlar, veba doktorları tarafından “Roma’da 145.000 ve Napoli’de 300.000 kişiyi öldüren 1656 veba sırasında” kullanıldığını belirtiyor.

L’Orme’nin “veba kıyafeti” nin ne kadar etkili olduğu belirsiz. 90’lı yaşlarını yaşıyordu, ki bu yaşadığı dönem göz önüne alındığında oldukça dikkat çekici. Ancak, birçok veba doktoru o kadar şanslı değildi ve vebanın kurbanı oldu. Bu nedenle, l’Orme’in icadı, kullanıcılarını korkunç hastalıktan korumak için çok az şey yaptı.

Bununla birlikte, korkutucu veba doktor maskesi başka bir kullanım alanı buldu – tiyatro. Gagalı doktor figürü commedia dell’arte’de bir karakter haline geldi ve maske Venedik Karnavalı’nda hala giyiliyor.


Leave A Reply