Korkunç İvan Kimdir?

0

Korkunç İvan Kimdir? Korkunç İvan hayatı, biyografisi, Rus Çarı Korkunç İvan dönemi ile ilgili bilgi.

İVAN, Korkunç (1530 – 1584)

Advertisement

Rus Çarı IV. İvan, dünya tarihlerine «Korkunç İvan» adıyla geçmiştir. III. Vasiliy’in oğludur. 1544’te Rusya tahtına geçti. Henüz 3 yaşındayken babası ölmüş, 7 yaşında da annesiz kalmıştı. İvan hizmetkarların elinde gayet kötü şartlar içinde büyümüştü. Hastalık derecesinde sinirli, garip huylu bir çocuktu. Aralarında yetiştiği insanların da etkileri altında kalarak asil sınıftan nefret etmeye başlamıştı. Tüccarları, işçileri daha çok seviyordu. 1547’de kendini Çar ilan etti. Aynı yılın şubat ayında taç giydi. Tanınmış bir asil aile olan Romanov’ların kızıyla da evlenmişti.

1552’de Kazan ve Astrahan’ı da alarak Rusya sınırlarının doğuya doğru daha genişlemesini sağladı. Rusya’yı ilk defa büyük Avrupa devletleri arasına soktu. İngiltere’yle denizden ticarete başladı. Baltık Denizi’ni de kontrol altına alabilmek için 1558’de Livonia’yı istila etti. Bu istila yüzünden Polonya ve İsveç’le arası açılmıştı. Başlangıçta savaş İvan’ın ordularının lehine gider gibiyidi, sonradan Rus orduları yenildi, imzalanan barış antlaşmasına İvan’ın menfaatlerini baltalıyacak maddeler kondu.

1560’ta İvan’ın birinci karısı ölmüştü. Kendisi de ağır bir hastalık geçirdi. Bu hastalık Çar’ın akli dengesini bozmuştu. O günden sonra İvan ne yaptığını bilmez bir hale geldi. Etrafına dehşet saçıyordu. En yakın adamlarını manastırlarda çürüttü. Dine karşı büyük bir kin beslemeye başlamıştı. Yalnız, İvan’ın duyguları, düşünceleri pek çabuk değişiyor, zulüm devresinden sonra pişmanlık duymaya başlıyor, bu sefer de günlerini kendini affettirmek için dua etmekle geçiriyordu. İvan, ömrü boyunca yedi kere evlendi. Karısından bıktığı zaman onu zorla bir manastıra gönderiyordu.

Hassa birliği Rusya sınırları içinde akla gelen her türlü mezalimi yaptı, böylece IV. İvan devri Rusya’da bir dehşet devri olarak tarihe geçti. Birkaç yüz bin kişi Çar’ın bu zulümlerine kurban gitti.

Advertisement


Leave A Reply