Korkuteli Nerededir?

0

Korkuteli nerededir? Korkuteli hangi ilimize bağlıdır? Korkuteli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

korkuteliKorkuteli; Antalya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 48 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; doğudan Merkez, güneyden Kumluca, Elmalı, kuzey ve batıdan Burdur’un Kemer, Tefenni ve Çavdır ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Teke Dağları’nın kuzeydoğu eteklerinde yer alan ilçe topraklarının batısı dağlar, doğusu yüksek düzlüklerle kaplıdır. Dağlık alanda kalker anakayasının aşınmasıyla ortaya çıkan dolin, polye gibi karst oluşumları görülür. Korkuteli Çayı ve Bingeçit Deresi, başlıca ırmaklardır. Akdeniz ikliminin egemen olduğu ilçede, kışlar ılıman ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C, yağış tutarı 450-500 mm’dir. Akdeniz çalı türleri (maki), kızılçam ve karaçam ormanları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, yulaf, nohut, fasulye, şekerpancarı, anason, ayçiçeği, elma, armut başlıca tarımsal ürünlerdir. Kılkeçisi, koyun, sığır yetiştirilir. Orman ürünleri pazarlaması da ekonomiye katkı sağlar. Ceviz ağacından sandık ve mobilya yapımı gelişmiş bir el sanatıdır.

Korkuteli Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 1.020 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 67 km uzaklıktadır.


Leave A Reply