Körle Yatan Şaşı Kalkar Atasözünin Anlamı Açıklaması Kompozisyon

0
Advertisement

Körle Yatan Şaşı Kalkar ne demektir, atasözü ile ilgili kompozisyon, Körle Yatan Şaşı Kalkar atasözünü açıklayan yazı örneği.

Körle Yatan Şaşı Kalkar

Atasözünün Kısaca Anlamı: değersiz, kötü kimselerle ilişki kuranlar kötü huylar edinirler.

KÖRLE YATAN ŞAŞI KALKAR

İnsan, dostluk, arkadaşlık edeceği kimseyi iyi seçmeli. Kötü huylar, alışkanlıklar da hastalık gibi bulaşıcıdır. İyi arkadaştan iyi alışkanlıklar ve huylar edineceğimiz gibi, kötü arkadaştan da kötü huy kapabiliriz. Söz bu gerçeği vurguluyor.

Örneğin ders çalışmayan biriyle arkadaşlık ediyoruz. Onun bu tembelliği zamanla bize de bulaşır. Biz de dersimizi, günü gününe yapılması gereken ödevlerimizi aksatmaya başlarız. Derken, arkadaşlık ettiğimiz kişiye benzeriz. Arkadaşlıklar, birlikte zaman geçirdiğimiz kişiler hayatımızı çok etkilerler. Olumlu ve başarılı işler yapan insanlarla yapılan arkadaşlık dostluk bizleri de iyi yerlere taşır. Güzel huylu ve ahlaklı insanlar da üzerimizde güzel etkiler bırakır.

Advertisement

Buna ilişkin pek çok atasözü var dilimizde: “Kır atın yanında bulunan ya huyundan, ya suyundan”, “İsin yanına varan islenir,” “İtle yatan bitle kalkar.” vb. gibi.

Bütün bu sözlerden çıkan sonuç şu oluyor: İnsanların birbiriyle ilişki kurması çok önemli. Kötü ilişkiler bize zarar verir. Onlardan kaçınmalıyız.

Kör İle İlgili Atasözleri ve Anlamları


Leave A Reply