Korona virüsü Gripten Nasıl Ayırabiliriz? Farkları ve Benzerlikleri Nelerdir?

0

Korono virüs ile grip semptomları arasındaki fark nedir? Benzerlikleri ve farklılıkları nelerdir? Gripten bu virüsü nasıl ayırabiliriz?

Çin’den yayılan yeni korona virüste, her gün yeni vakalar ortaya çıkıyor, maskeler karaborsaya düşüyor ve insanlar olası karantinaları konuşuyor.

Küresel ölüm bilançosu 3.000’i geçti ve 90.000’den fazla insan dünya çapında enfekte oldu (ve arttı). Ancak  her yıl dünya çapında tahmini bir milyar grip vakası yaşanıyor ve Dünya Sağlık Örgütü her yıl bu mevsimsel griplerden 290.000 ila 650.000 kişiyi öldürdüğünü tahmin ediyor..

korona virus

Peki neden bu panik? Grip ve COVID-19 arasındaki fark tam olarak nedir?

Ortak Özellikleri Neler?

Hem COVID-19 hem de yaygın grip viral enfeksiyonlardır. Her ikisi de insandan insana damlacıklar yoluyla yayılabilir – genellikle öksürme, hapşırma veya konuşma.

İkisi de solunum sisteminize ulaştığında ateş, öksürük, vücut ağrıları, yorgunluk ve bazı ciddi vakalarda pnömoniye neden olabileceği gibi benzer semptomları içerir.

Her ikisi de bakteriyel bir enfeksiyon değildir, bu nedenle antibiyotikler gibi anti-bakteriyel ilaçlarla tedavi edilemezler. Bunun yerine, sağlık hizmeti sağlayıcıları ateşi azaltmak gibi semptomları azaltmaya çalışır.

Koronavirüs mikroskop görüntüsü

Farkları Neler?

Korona virüs genel olarak dünyada süper yaygın olan bir virüs türüne atıfta bulunur. Çoğu korona virüs, soğuk algınlığı gibi hafif ila orta derecede üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, çoğu insana hayatlarının bir noktasında bu virüslerden bir veya daha fazla bulaşır.

Bununla birlikte, COVID-19 yeni bir korona virüstür. Bu, daha önce insanlarda görülmeyen yeni bir tür anlamına gelir. En son salgın, Çin’in Wuhan şehrinde başlayan 2019 korona virüsüne atfediliyor. COVID-19 resmi adıdır.

Bununla birlikte, grip, bir dizi farklı tip ve grip virüsü suşundan kaynaklanır. Her yıl patlayan iki ana grip virüsü türü vardır – İnfluenza A ve B. 2009 H1N1 salgını bir tür grip virüsüdür.

Korona virüs ve influenza virüsü, semptomlarda benzer olmakla birlikte, tamamen farklı virüs ailelerinden gelmektedir.

Bilim adamları yıllardır grip üzerinde çalışıyorlar ve mutasyona uğrayan suşlara yanıt olarak aşılar ve tedavi geliştirmek için hızlı bir şekilde çalışabiliyorlar. Bunun mevsimsel bir şey olduğunu da biliyoruz ve grip salgınları ilkbaharda ölme eğilimindedir.

Ancak COVID-19 yeni ve bilinmiyor. Nasıl yayıldığından hala% 100 emin değiliz. Bilim adamları ayrıca gripten daha hızlı seyahat edebileceğini düşünüyorlar.

Genel olarak, CDC (Amerikan Hastalık Önleme Merkezi) ye göre, bu sezon grip bulaşmış olanların ölüm oranı% 0.05’tir. Yayın tarihi itibariyle Dünya Sağlık Örgütü COVID-19’un ölüm oranının% 3 civarında olduğunu belirtmektedir. (Bununla birlikte, bu rakamın sadece bildirilen vakalar olduğunu belirtmek önemlidir. COVID-19 olan birçok kişi hafif semptomlar yaşar.)

Diğer önemli fark aşıdır. Sağlık yetkilileri, COVID-19 için herhangi bir aşı üretiminin bir yılı bulabileceğini söylüyor. Ancak grip aşısı halka açık ve yıllardır kullanılıyor – tüketici kullanımı için ilk aşı 1945’te çıktı. Her yıl sizi korumak için en son grip virüsü ile savaşmak üzere yenileniyor ve genellikle yaklaşık yüzde 40 ila 60 etkili.

Eğer henüz yapmadıysanız, bu bir hatırlatma olsun – grip aşısı yaptırın! Sizi COVID-19’dan korumaz, ancak başka yerlerde ihtiyaç duyulduğunda grip olmanıza ve sağlık kaynaklarının tükenmesine engel olabilir. Ayrıca ellerinizi yıkayın.

Kaynak: https://www.huffpost.com/


Leave A Reply