Korona Virüsü Stresine Karşı Kullanabileceğiniz Vitaminler Nelerdir?

0

Covid-19 yani Korona virüsü sebebi ile bir çok insan stres yaşamaya başladı. Peki strese karşı hangi vitaminler işe yarıyor?

Stres

Kaynak: pixabay.com

Stres Nedir?

Özellikle çağımızın en büyük faktörlerinden biri olan stres etkeni, çoğu birey için problem yaratacak boyutlara ulaşabilmektedir. Öyle ki iş stresi, hayat şartları dolayısıyla duyulan stres, aile yaşantısındaki bir takım durumlardan duyulan stres, sosyal hayattaki durumlardan dolayı duyulan stres gibi daha bir çok şekilde örneklendirebileceğimiz stres durumları, kişileri gündelik yaşantılarında sağlık problemleri yaşayabilecek dereceye getirmektedir.

Çünkü stres genel manada gelip geçici bir durum olarak kabul edildiğinden metabolizma üzerinde yarattığı etkilerin çoğu göz ardı edilmektedir ancak stresli durumlarda yaşadığınız belirtiler hiç de yadsınamayacak durumda ve uzun soluklu olabilmektedirler. Örneğin; bir kaç gündür yaşamış olduğunuz stres faktörü yüzünden başınızda, omzunuzda, belinizde, bacaklarınızda ya da vücudunuzun belirli bölgelerinde ağrılar meydana gelebilmektedir.

Mideye Dikkat!

Bunun dışında yaşadığınız stres kaynaklı yaşayabileceğiniz gerginlikler midenize de vurabilmekte ve mide ağrısı yaşamanıza sebep olabilmektedir. Tabi ki tüm bu belirtilerin arasında stresle baş edebilmenin yollarını aramak da kuşkusuz ki en çabuk başvurulması gereken yoldur. Psikolojik olarak bu yapının içinden çıkabilmeyi denemenin yanında fiziksel olarak da böyle dönemlerde beslendiğimiz yiyeceklere özen göstererek bu durumu daha çabuk atlatmak mümkündür.

İçerik olarak stresi azaltabilecek besinlerle beslenmeniz, stresle baş etmenizde en etkili faktörlerden biri olmaktadır. Vücudunuza bu tip durumlarda ihtiyaç duyulmaya başlanan vitamin ve mineralleri aldığınız takdirde bünye olarak da rahatlayacağınız için stres durumundan çıkma durumunuz başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

c vitamini narenciye

Kaynak: pixabay.com

Strese karşı vitaminler nelerdir?

B vitamini :

B grubu vitaminler stres konusunda ciddi anlamda koruyucu etkiler yaratabilen vitaminlerdir. Özellikle yaşlı bireylerde yaş ilerlemesinden kaynaklı B vitamini emilimi azaldığı için bu yaş aralığında olan bireylerin B vitamini alımına çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. B vitamini almak için beslenilmesi gereken yiyecekler; tavuk eti, kırmızı et, süt, kepek ekmeği, tahıllar, bezelye, beyaz ekmek, pirinç, yer fıstığı, patates ve yumurtadır.

B1 vitamini:

“Tiamin” olarak da adlandırılan B1 vitamini, vücuda alınan karbonhidratların çözülmesini sağlayarak enerji açığa çıkarmakta görevlidir. Metabolizmada dolaşım sisteminde, kan yapısında ve sinir sistemlerinde mutlaka bulunması gereken bir vitamin türüdür. Aynı şekilde tahıl ürünlerinde, ekmekte, pirinçte; yani kısacası karbonhidrat içeren ürünlerin hemen hemen hepsinde B1 vitamini bulunmaktadır.

B2 vitamini :

“Riboflavin” olarak da adlandırılabilen bu vitamin; hem karbonhidratın parçalanıp enerjisinin üretiminde hem de yağların ve proteinlerin parçalanıp enerjisinin üretiminde etkin rol oynamaktadır. Hücre içerisinde enerji üretimini üst seviyelere çıkarttığından stresten kaynaklı migren rahatsızlığıyla oluşan baş ağrılarını engelleyebilme özelliği bulunmaktadır. Vücuda alınması için tüketilmesi gereken yiyecekler süt, süt ürünleri (peynir ve tereyağ gibi), tahıl ürünleri, sakatatlar, yumurta ve yeşil yapraklara sahip olan sebzelerin tüketilmesi yeterlidir.

B3 vitamini :

Bir diğer adı “niasin” olan B3 vitamini, vücutta en önemli etkenini sindirim sistemi üzerinde göstererek sindirim sisteminin her daim olması gereken düzende ve hızda çalışmasını sağlayan bir faktördür. Bunun dışımda yüksek kolesterol değerlerine sahip bünyelerde hemen kolesterolü düşürücü etki ve kan şekeri düşük ya da yüksek bünyelerde kan şekerini dengeleyici etkiler yaratabilmektedir. B3 vitamini almak için et ürünleri, süt ürünleri ve hamur mayası tüketmek yeterlidir.

B5 vitamini :

Diğer adı pantotenik asit olan B5 vitamini, vücuda alındığında direkt olarak böbrek üstü bezlerine bir etkide bulunur. Steroid hormonları denilen hormone yapılarının üretilmesini sağlar. Bu tip hormonlar da vücut üzerinde cilt kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerinin oluşmasnı engelleyebilmektedir. Vücuda alınmak istenen B5 vitamini için domates, kereviz, sakatat, buğday, kuru baklagil, kereviz, mantar, baklagiller, ceviz, fasulye ve avocado gibi besinlerle beslenilmesi gerekmektedir.

Magnezyum :

Stres durumuna bağlı olarak magnezyum tüketmemiz gerektiği gerçeğinin yanında. Tam karşıt olarak vücutta hali hazırda bulunan magnezyumun stres durumları karşısında değer olarak azaldığını da bilmemiz gerekir. Hem magnezyum eksikliğinden dolayı çektiğiniz stres. Hem de normal stresinizin size geri dönüşü sıkıntılı süreçler doğurabildiği için mutlaka bu tip dönemlerde. Normalden bir tık daha fazla diyebileceğimiz (abartmamak koşuluyla) miktarlarda magnezyum alarak bu karşılıklı kısır döngüden kurtulabilmeniz muhtemel bir ihtimaldir. Magnezyum kaynağı olarak kullanabileceğiniz besinler; avocado, ahududu, karpuz, brokoli, enginar, kuru yemişler, tahıllı yiyecekler ve nar ekşisidir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply