Koronavirüs Kaygısı İle Başa Çıkmanın 5 Etkili Yolu, Oyalayıcı Öneriler

0
Advertisement

Koronavirüs stresini azaltmak için neler yapılabilir? Karantinada hem stresi azaltmak hem de can sıkıntısını gidermek için yapabilecekleriniz.

Uzmanlar, yeni koronavirüs hastalığının (COVID-19) yayılmasını önlemek için sosyal uzaklığı ve kendi kendine karantinayı öneriyor ve çoğumuzu tecrit ediyor.

canlı

Peki, koronavirüs kaygınız hakkında ne yapabilirsiniz?

Bu liste, son dakika haber başlıklarının tamamen tüketildiği ve geleceğimizi görmenin zor olduğu her an için geçerli olabilir.

Şöyle düşünün: Stresinizi azaltmak aslında bu krizle başa çıkmanın en iyi yollarından biridir. Çok fazla stres bağışıklığınıza ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir. Ayrıca, bu kadar uzun süre endişelendikten sonra nihayet biraz rahatlamayı hak ediyorsunuz.

Duygularınızı – korkutucu olsalar bile – kabul etmek, sağlıklı bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Korku normal, doğal bir yanıt ve yalnız değilsiniz.

Advertisement

Zaten kronik bir hastalığınız varsa, COVID-19 özellikle korkutucu olabilir. Eğer bir anksiyete bozukluğu gibi bir durumunuz varsa, manşetler kontrolü kaybediyormuş gibi hissetmenize neden olabilir. Koronavirüs kaygısı ile doğrudan nasıl başa çıkılacağı konusunda ihtiyaç duyduğunuzda bu stratejileri araç kutunuzda bulundurmak önemlidir.

Bilim, derin bir nefes almanın endişenizi kesmeye, stres hormonu kortizol seviyenizi azaltmanıza ve hatta yararsız düşünme kalıplarını değiştirmek için beyninizi yeniden eğitmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tek yapmanız gereken arkanıza yaslanmak, bazı yararlı araçlara tıklamak ve nihayet yaklaşmakta olan bu kıyamet duygusuna bir mola vermek.

Ancak umarım bu öneriler stres döngüsünü kırmak için etkili olur.

1. Sanal müze turuna katılın

Bir müze gibi halka açık bir alanı ziyaret etmek şu anda öncelikler listenizde muhtemelen çok yüksek değil. Ancak, kendi evinizin konforu ve güvenliğinde büyüleyici müze turlarını deneyimleyebilirsiniz.

Dünya çapında 500’den fazla müze ve galeri, koleksiyonlarını çevrimiçi olarak sanal turları görüntülemek için Google Arts & Culture ile ortaklık kurdu.

Google Arts & Culture web sitesindeki tüm seçenekleri keşfedin.

Advertisement

2. Milli parkta sanal bir yürüyüş yapın

“Çoğu insanın asla gitmediği yerlere yolculuk.” Böyle bir zamanda kulağa mükemmel gelmiyor mu?

Sergi, çoğu insanın hayatında asla görmeyeceği tenha alanlar da dahil olmak üzere 360 derecelik ABD Milli Parkları turlarına izin veriyor.

Park bekçisi tur rehberlerinden eğlenceli gerçekleri öğrenebilir, Hawai’i Volcanoes Milli Parkı‘ndaki aktif bir volkanın üzerinden uçabilir, Dry Tortugas Milli Parkı‘ndaki bir gemi enkazından geçebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

3. Gerçek zamanlı olarak vahşi hayvanları izleyin

Doğadan bahsetmişken, insanlar en son haberler hakkında stres olurken yaban hayatının ne olduğunu merak ettiniz mi?

Çoğu hayvan hayatlarını yaşamaya devam ediyor ve Explore.org‘daki canlı kameralarla gerçek zamanlı olarak onlara tanıklık edebilirsiniz.

Yunusların hala yüzdüğünü, kartalların hala yuva yaptığını görmek güven verici olabilir.

4. 2 dakika boyunca hiçbir şey yapmayın

Hiçbir şey yapmamak şu an vahşi bir fikir gibi görünebilir – endişelenecek çok şey var! Ama ya gerçekten sadece 2 dakika boyunca hiçbir şey yapmamaya meydan okuduysanız?

Do Nothing for 2 Minutes web sitesi tam da bunun için tasarlanmıştır.

Konsept basit: Yapmanız gereken tek şey, farenize veya klavyenize 2 dakika boyunca düz dokunmadan dalgaların sesini dinlemek.

Göründüğünden daha zor, özellikle de haberleri sürekli kontrol etme döngüsüne sıkışmışsanız. 2 dakika dolmadan bilgisayarınıza dokunursanız, site ne kadar sürdüğünüzü bildirir ve saati sıfırlar.

5. Kendinize masaj yapmayı öğrenin

Ne ikilem ama: Stresten kurtulmanıza yardımcı olmak için gerçekten rahatlatıcı bir masajı kullanabilirsiniz, ancak sosyal mesafe sizi bir masajın rahatlığından uzak tutuyor.

Advertisement

Bu, kendinize masaj yapmayı öğrenmek için mükemmel bir fırsattır. Yeteneklerinizi geliştirmek için düzenli olarak pratik yapın ve gerginliğinizi hafifletmenin yanı sıra başka bir kişinin masajını da yapabilirsiniz.

Bu eğitimi lisanslı masaj terapisti Chandler Rose‘dan alabilir veya vücudunuzun belirli bölümleri için talimatlara bakabilirsiniz.


Leave A Reply