Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Süre Yaşayabilir? Nasıl Temizlenir?

0

Yeni koronavirüs ne kadar süre yüzeylerde canlı olarak kalabiliyor? Yüzeylerden temizlemek mümkün mü? Hangi yüzeyde daha uzun yaşar?

Koronavirüs salgını hızlanmaya devam ettikçe, temizlik malzemeleri raflardan kayboluyor ve insanlar dokundukları her yer hakkında endişeli.

Peki, yeni koronavirüs yüzeylerde ne kadar süre kalabilir? Kısa cevap, bilmiyoruz.

koronavirüs temizliği

Yeni bir analiz, virüsün havada 3 saate kadar, bakır üzerinde 4 saate kadar, kartonda 24 saate kadar ve plastik ve paslanmaz çelik üzerinde 2 ila 3 güne kadar yaşayabildiğini buldu. Bununla birlikte, 11 Mart Çarşamba günü medRxiv  veritabanında bu konu ile ilgili bir çalışma yayınlanmıştır.

The Journal of Hospital Infection’da Şubat ayında yayınlanan bir başka çalışmada, insan koronavirüsleri (yeni koronavirüs dışında) hakkında daha önce yayınlanmış birkaç düzine makale analiz edildi.

Bu yeni koronavirüs, SARS ve MERS’a neden olan “kuzenleri” gibi diğer insan koronavirüslerine benzerse, metal, cam veya plastik gibi yüzeylerde – dokuz gün boyunca kalabilir. Grip virüsleri yüzeylerde sadece yaklaşık 48 saat kalabiliyor.

Ancak bazıları 86 Fahrenhayt (30 Santigrat) dereceden daha yüksek sıcaklıklarda aktif kalmaz. Yazarlar ayrıca bu koronavirüslerin ev dezenfektanları tarafından etkili bir şekilde silinebildiğini bulmuşlardır.

Örneğin, çalışmaya göre,% 62-71 etanol,% 0.5 hidrojen peroksit veya% 0.1 sodyum hipoklorit (ağartıcı) içeren dezenfektanlar kullanılabilir. Bu dezenfektanlar, koronavirüsleri bir dakika içinde “etkin bir şekilde” inaktive edebilir. Araştırmacılar, yeni koronavirüse atıfta bulunarak, “2019-nCoV’a benzer bir etki bekliyoruz.” . Ancak yeni koronavirüs, SARS koronavirüsüne benzer bir suş olsa da, aynı davranıp davranmayacağı açık değildir.

Ayrıca, çalışmaya göre kişi bir hastaya veya kontamine bir yüzeye dokunduktan sonra ellerin ne kadar sıklıkla koronavirüs ile kontamine olduğu açık değildir. Yazarlar, Dünya Sağlık Örgütü ellerin dekontaminasyonu için ellerin yıkanmasını veya alkol bazlı el dezenfektan kullanılmasını önermektedir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, bir kişinin kontamine bir yüzeye veya nesneye dokunarak, daha sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak virüs bulaşması mümkündür. “Ama virüsün yayılmasının ana yolu olduğu düşünülmüyor.” . Associated Press’e göre, virüs havada canlı kalmaya devam etse de, yeni çalışma, insanların havadan nefes alarak enfekte olup olamayacağını söyleyemez.

CDC’ye göre virüsün, yakındaki bir kişinin ağzına veya burnuna, öksürük ve hapşırıklardan yakın temas ve solunum damlacıkları yoluyla bulaşması muhtemeldir.

Kaynak: https://www.livescience.com/


Leave A Reply