Koronavirüsle Benzerlik Taşıyan Film Contagion (Salgın) Rekor Kırıyor

0
Advertisement

Korona virüs salgını ile benzerlik taşıyan film olan Contagion (Salgın) hakkında ilginç gerçekler, benzerlikler ve film önerileri.

2011 yılının Amerikan filmi Contagion (Salgın) son zamanlarda izlenme rekorları kırıyor. Filmin özelliği ise Korona virüsle beraber Dünya’nın yaşamakta olduğu Salgın tehlikesine çok benzer olması. Albert Camus’un Veba isimli kitabının satışlarının patlaması, internette korona ile ilgili haberlerin çok okunması, ilgili şarkıların çok dinlemesi gibi bu günlerin filmi de Contagion.

Contagion

İşte film hakkında detaylar

Salgın, Steven Soderbergh’in yönettiği 2011 Amerikan tıbbi aksiyon gerilim filmidir. Oyuncu kadrosu Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow ve Kate Winslet’i içeriyor. Filmin konusu, fomitler tarafından bulaşan bir virüsün yayılması, tıbbi araştırmacılar ve halk sağlığı yetkilileri tarafından hastalığı tanımlama ve içermeye yönelik girişimler, bir pandemide sosyal düzenin kaybı ve son olarak yayılmasını durdurmak için bir aşı üretilmesi ile ilgilidir.

Contagion

İşin ilginç yanı filmde de virüsün  sıfır noktasının Çin olması. Filmdeki virüsün adı MEV-1 virüsü. Bu virüs de korona virüs gibi solum sistemini etkiliyor. Ancak koronadan farkı ölüm oranının daha yüksek olması. Bu virüs gerçektekinden daha tehlikeli görünüyor. Filmin senaristi, Fortune dergisiyle yaptığı röportajda, filmde izleyiciye göstermek istedikleri fikrin ‘toplumun böylesi salgınlara karşı ne kadar savunmasız olduğuydu’ diyor.

Advertisement

Salgın, 3 Eylül 2011’de İtalya’nın Venedik kentinde düzenlenen 68. Venedik Film Festivali’nde gösterime girdi ve 9 Eylül’de genel olarak gösterime girdi. Film, öyküler ve çeşitli aktörlerin ve aktrislerin performanslarıyla övgü alan eleştirmenler tarafından alkışlandı. Ayrıca, doğruluğuna övgü alan bilim adamları tarafından da iyi karşılandı. Ticari olarak, film 60 milyon $ olarak bütçelendi ve 135 milyon dolarlık gişe geliri elde etti.

Salgın Konulu Başka Filmler

Gündemimiz korona olduğu için salgın konulu filmler izlemek isteyebilirsiniz. Gerçi bu tür filmleri izlemek insanı olumsuz etkileyebilir ancak yine de izlemek isteyenler için bir kaç öneri.

Ian Somerhalder (Vampir Günlüklerinin meşhur Damon’u) Kanada yapımı bir Netflix dizisi olan V-Wars’da bir doktoru canlandırıyor ve dizi bir salgın ile ilgili. Üstelik 5 Aralık 2019’da ilk gösterimi olmuş olduğundan çok da yeni bir dizi. Farkı ise zombi salgını olması. Ancak normal hastalık salgını ile ilgili film isterseniz, The Crazies (Salgın)  2010 yapımı bir Amerikan filmi,  Pandemic (Salgın) 2016 Amerikan yapımı filmi deneyebilirsiniz.

Editörün Notu: Bana göre en güzel salgın filmi I’am Legend (Ben Efsaneyim) dir ancak film günümüzle benzerlik içermiyor.


Leave A Reply