Korsanlık Hakkında Bilgi

0

Korsan nedir korsanlık ne demektir? Korsanlar ve korsanlık ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği yazımız.

Korsan Bayrağı
Eski devirlerde, gemilerle denizlerde dolaşıp soygunculuk yapanlara korsan denirdi. Korsanlar, kıymetli yükü olan gemileri zapt edip malları yağma ederlerdi. Korsanlar, kanun harici insanlardı. Ekseriyetle hiçbir hükümete bağlı olmazlardı. Gemilerinde de kendi hususi işaretlerini taşıyan bayraklardan başka her hangi bir milletin bayrağı bulunmazdı. Korsan bayraklarının çoğu siyah renkte olur, üzerinde bir kuru kafa ve iki kemik resmi bulunurdu. Korsanlar bilhassa on yedinci yüzyılda denizlere dehşet salarak deniz yolculuğunu imkansız hale getirmişlerdi. Korsanların korkunç maceraları, pek çok roman ve hikayeye mevzu teşkil etmiştir. Korsanların ele geçirdikleri ganimetlerin bir kısmını ıssız adalara gizlediklerine inanılmıştı.

Advertisement

Atlas Okyanusunda korsanlık olayları XIX. yüzyılda tarihe karıştı. Fakat Akdeniz korsanları bu tarihten sonra da soygunlarına devam ettiler.

Türk Korsanları

Akdeniz’e dehşet saçan Türk korsanlarını yukarıda anlatılan korsanlarla karıştırmamak gerekir. Türk korsanları doğrudan doğruya devletin emrinde çalışan deniz akıncılarıydı. Osmanlı donanmasının bir parçası olarak Akdeniz’de ve başka denizlerde dolaşır, düşman donanmaları ile savaşır, zapttetikleri toprakları İmparatorluk ülkelerine katarlardı.


Leave A Reply