Koşu Bandı Kullanarak Zayıflama, Kilo Verme Yapılır mı? Nasıl?

1
Advertisement

Evde koşu bandı kullanarak kilo verme nasıl yapılır? Koşu bandı ile zayıflama mümkün müdür? Nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken noktalar.

Koşu bandıyla kilo vermek hepimizin evinde denediği bir yöntem. Bunun başlıca nedeni koşu bantlarının hemen hemen her yaş grubuna hitap etmesi. Kullanımı çok kolay olan koşu bantları işte ve evinizde kilo vermenizi sağlıyor. Egzersizlerinizin yoğunluğunu ayarlamak sizin elinizde. Söz konusu kilo vermek olunca sayılar konuşuyor.

Koşu Bandı

Kaynak : pixabay.com

Ne kadar çok kardiyovasküler egzersiz yaparsanız o kadar çok kalori yakarsınız. Ne kadar çok kalori yakarsanız o kadar çok kilo kaybedersiniz. Daha çok kalori yakmak için en verimli spor aletini arıyorsanız aradığınız şey koşu bandı olabilir. Kullanım kolaylığı ve kardiyovasküler egzersizde sağladığı verim bakımından koşu bandı benzerlerinden daha üstün bir alettir. Wisconsin tıp okulu ve Milwaukee’de bulunan VA sağlık merkezinin yaptığı ortak çalışma sonucunda 60 dakikalık koşu bandı kullanımı sonunda ortalama 865-705 kalori yakıldığı görülmüştür.

Bunu diğer egzersiz aletleriyle kıyaslayacak olursak: Merdiven makinesi: 746 – 637 Kürek aleti: 739 – 606 Bisiklet: 604 – 556 Kayak makinesi: 678 – 595… Bu koşu bandının en verimli spor aletlerinden biri olduğu gösteren çok sayıda araştırmadan yalnızca bir tanesi. Koşu bandı kullanarak kilo vermek için size vereceğimiz önerilerden ve ip uçlarından yararlanabilirsiniz. – Koşu bandı egzersizlerinizi daha zevkli kılmak için farklı yollar deneyin. Koşarken müzik dinleyin. İsterseniz mp3 formatındaki kitapları dinleyerek koşabilirsiniz. Koşu bandıyla geçirdiğiniz zamanı renklendirmek daha uzun ve rahat egzersiz yapabilmenize olanak tanır.

Koşu Bandı

Kaynak : pixabay.com

Koşmaya başlamadan önce 4-5 dakika ısınma yürüyüşü yapın.

Koşu bandından tam verim almak için bunu günlük bir alışkanlık haline getirin. İşin matematiği çok basit; her gün koşu bandında koşarsanız daha çok kalori yakarsınız ve daha fazla kilo verirsiniz. Egzersizlerinizi ev rahatlığında yapacağınız için o günün fitness günü olması sizin için dert olmamalı. Boş olan herhangi bir saati koşu bandına ayırabilirsiniz. Bunun için çantanızı hazırlayıp trafiğe karışmanıza gerek yok.

Koşu bandı egzersizlerinizde yoğunluk aralıkları denilen ara dönemler uygulayın. Yoğunluk aralıkları 1-2 dakikadan oluşan yoğun egzersiz çalışmalarıdır. Mesela koşu bandında normal tempoda koşarken 5 dakikada bir birer dakikalık hızlı tempo koşu yapabilirsiniz. Koşu bandı egzersizinize 3-5 dakikalık ısınmayla başlayın. İlk 5 dakikalık yürüyüşten sonra ilk yoğunluk aralığını uygulayabilirsiniz. Beş dakikalık yürüyüşünüzün sonunda 1 dakika boyunca hızlı tempo yürüyün, isterseniz koşmayı tercih edebilirsiniz.

Advertisement

O bir dakikanın sonunda yavaşlayın ve eski temponuza geri dönün. Sonraki 5 dakika boyunca normal temponuzda egzersizinize devam edin ve sonra yine birer dakikalık yoğun tempo egzersize geçin. Uyguladığınız bu yoğun aralıklar metabolizma seviyenizi hızlandırır ve gün içinde de yaktığınız kalori miktarı artar. Bunun yanında egzersizlerinizi monotonluktan kurtararak daha eğlenceli bir çalışma temposu yakalayabilirsiniz.

Koşu Bandı

Kaynak : pixabay.com

Beş dakikada bir uygulayacağınız yoğunluk aralıkları egzersizinizi daha eğlenceli kılacaktır.

Ağırlık çalışması yapmıyorsanız koşu bandı egzersizlerinizin bir kısmını hafif ağırlıklarla tamamlayabilirsiniz. Ağırlık taşırken kollarınızı hareket ettirmeyi unutmayın. Farklı kol hareketleri deneyebilirsiniz. Ağırlık taşıyarak koşarak metabolizma hızınız daha da hızlı artar ve egzersiz yapmadığınız zamanlarda yaktığınız kalori miktarı da artar.

– Koşu bandı egzersizinizi sabah yapmanız da fayda var. Sabah ilk iş olarak koşu bandına çıkarsanız gün içinde bunu erteleme şansınız azalmış oluyor. Böylece sürekli bir çalışma temposu yakalayabiliyorsunuz. Unutmayın ki sürekli egzersiz yapan insanların yaklaşık %90’ı egzersizlerini sabah kalkar kalkmaz yapıyor.

– Çalışma temponuzu arttırınca bir gününüzü “rahat gün” ilan edebilirsiniz. Bu gün de yaptığınız çalışmaların temposu düşük olabilir. Yoğun çalışma temposundan sonra verdiğiniz bu aralar kondisyonunuzun ne kadar arttığını ve verdiğiniz kiloları fark etmek için iyi bir fırsat olabilir. Ancak haftada 3 gün egzersiz yapıyorsanız, bu zaten çok az olduğu için rahat gün planlarınızı ertelemelisiniz.


1 Yorum

Leave A Reply