Kozalaklı Ağaçların Özellikleri

0
Advertisement

Kozalaklı ağaçlar nelerdir? Kozalaklı ağaçların isimleri ve özellikleri nelerdir? Kozalaklı ağaçlar hakkında bilgi.

KOZALAKLI AĞAÇLAR

Kışın gelişiyle birlikte birçok ağacın yaprakları sararıp dökülür. Ancak bazı ağaçlar her mevsim yeşil kalır. İğne yapraklılar olarak da bildiğimiz kozalaklılar, bunlar arasında çevremizde en sık karşılaştıklarımız.

Kozalaklı Ağaçların Özellikleri

***Kozalaklı ağaçların çoğu kışın da yeşil kalır. Bunun nedeni yapraklarını hiç dökmemeleri değildir. Aslında bu ağaçlar yapraklarını zaman zaman dökerek yeniler. Ama yapraklarının hepsini aynı anda dökmediklerinden hep yeşil görünürler.

***Bitkilerin yapraklarında klorofil adı verilen bir kimyasal madde bulunur. Bu madde sayesinde bitkiler güneş ışığını kullanarak besin ve enerji üretir. Bitkilerin yapraklarını oluşturan hücreler de bu besinleri kullanır. Ancak bitkiler kışın yeterince güneş ışığı alamaz. Bu dönemde besinleri azalır. Bu nedenle bazı bitkiler daha az besin kullanmak için yapraklarını döker.

Advertisement

***Kozalaklı ağaçlar özel bir sıvı salgılar. Buna reçine denir. Bu kokulu, saydam ve yapışkan bir maddedir. Ağacın kabuğunda bir yara açıldığında reçine ağacı korumak için dışarıya sızar.

***Kozalaklı ağaçların çoğunun yaprakları iğne ya da pul şeklindedir. Pul şeklinde olanlar kalın ve yassıdır. İğne şeklinde olanlarsa genellikle ince ve sivridir.

***Kozalaklı ağaçların yaprakları çoğunlukla dardır ve yaprakların yüzey alanları küçüktür. Bu tip yapraklar yüzeyi geniş olan yapraklara göre daha az besin kullanır. Bu yaprakların üzerinde mumsu bir tabaka bulunur. Bu tabaka da su kaybını azaltır. Böylece kozalaklılar kurak ve soğuk yerlerde bile yaşayabilirler.

***Bu ağaçların yaprakları koyu renkli olur. Tıpkı giydiğimiz koyu renkli bir tişörtün güneş ışığını daha az yansıtması gibi koyu renkli yapraklar da güneş ışığını daha az yansıtır. Böylece ağaçlar kışın güneş ışığından daha fazla yararlanır. Bu da sürekli besin üretimi anlamına gelir.

***Kozalaklılar dünyanın hemen her yerinde yetişir. Bu ağaçların soğuğa, sıcağa ve kuraklığa dayanıklı pek çok farklı türü vardır.

***Kozalaklılarda genellikle erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde bulunur. Dişi çiçekler erkek çiçeklerden gelen çiçektozlarıyla döllendikten sonra dişi kozalaklara dönüşür. Olgunlaşmış dişi kozalakların içinde tohumlar bulunur.

Advertisement

Fıstık çamı

İğne şeklinde yaprakları olan fıstık çamının yuvarlak bir tepesi, gri, kızıl ve kahverengi bir gövdesi vardır. Fıstık çamları ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde bulunur. Fıstık çamının en geniş yayılım alanı Bergama yakınlarındaki Kozak Yaylası’dır.

Toros göknarı

İğne şeklinde yaprakları olan bu ağacın kül renginde bir gövdesi ve piramide benzeyen bir görünümü vardır. Çoğunlukla Toros Dağları’nın yüksek kesimlerinde bulunur.

Akdeniz servisi

Pul şeklinde yaprakları olan Akdeniz servisinin sivri bir tepesi ve koniye benzeyen bir görünümü vardır. Gövdesi gri ve kahverengidir. Bu ağaca özellikle ülkemizin kıyı bölgelerinde rastlanır.

Sarıçam

İğne şeklinde yaprakları olan sarıçamın gövdesi kirli sarı renktedir. Soğuk bölgelerde yaşayabilir. Bu ağaca Batı ve Orta Karadeniz’deki dağların iç kesimlerinde, Kuzeydoğu Anadolu’da ve İç Anadolu’nun kuzey kesimlerinde yaygın olarak rastlanır.

Doğu ladini

İğne şeklinde yaprakları olan Doğu ladininin gövdesi ağaç gençken açık gri olur. Ağacın yaşı ilerledikçe gövdesinin rengi koyulaşır. Görünümü piramide benzer. Dağların denize bakan yamaçlarında bulunur. Doğu ladini özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak yetişir.

Finike ardıcı

Advertisement

Pul şeklinde yaprakları olan Finike ardıcının gövdesi koyu gri ve kahverengidir. Bu ağaç ılıman iklimleri sever. Daha çok Muğla, Aydın ve İzmir’in kıyı kesimlerinde yetişir.


Leave A Reply