Kraniyofarenjiyom Nedir? Beyin Tümörünün Belirtileri Tedavi Seçenekleri

0
Advertisement

Kraniyofarenjiyom nedir, nasıl bir tümördür? Bir beyin tümörü olan Kraniyofarenjiyom belirtileri ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi.

Kraniyofarenjiyom

Kraniyofarenjiyom nadir görülen bir kanserli olmayan (iyi huylu) beyin tümörüdür.

Kraniyofarenjiyom, birçok vücut fonksiyonunu kontrol eden hormonları salgılayan beynin hipofiz bezinin yakınında başlar. Bir kraniyofarenjiyom yavaşça büyüdükçe, hipofiz bezinin ve beyindeki yakındaki diğer yapıların işlevini etkileyebilir.

Kraniyofarenjiyom

Kraniyofarenjiyom her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla çocuklarda ve yaşlı yetişkinlerde görülür. Semptomlar görme, yorgunluk, aşırı idrara çıkma ve baş ağrılarında kademeli değişiklikler içerir. Kraniyofarenjiyomlu çocuklar yavaş büyüyebilir ve beklenenden daha küçük olabilir.

Teşhis

Kraniyofarenjiyom tanısı için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Advertisement

Fiziksel Muayene: Bir kraniyofarenjiyom tanısı genellikle doktorunuz tarafından yapılan tıbbi öykü incelemesi ve nörolojik muayene ile başlar. Bu prosedür sırasında görme, işitme, denge, koordinasyon, refleksler, büyüme ve gelişme test edilir.

Kan testleri. Kan testleri, bir tümörün hipofiz bezinizi etkilediğini gösteren hormon seviyelerindeki değişiklikleri ortaya çıkarabilir.

Görüntüleme testleri. Beyninizin görüntülerini oluşturmak için yapılan testler X-ışınları, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve bilgisayarlı tomografi (BT) içerebilir.

Tedavi

Kraniyofarenjiyom tedavi seçenekleri şunları içerir:

Ameliyat.

Tümörün tamamını veya çoğunu çıkarmak için cerrahi genellikle kraniyofarenjiyomlu kişiler için önerilir. Yapılacak operasyonun türü, tümörünüzün konumuna ve büyüklüğüne bağlıdır.

Açık kraniyofarenjiyom cerrahisi (kraniyotomi), tümöre erişmek için kafatasının açılmasını içerir. Minimal invaziv kraniyofarenjiyom cerrahisi (transsfenoidal prosedür) sırasında burnunuza özel cerrahi aletler sokulur. Araçlar beyni etkilemeden doğal bir koridordan tümöre geçer.

Advertisement

Mümkünse, cerrahlar tümörü çıkarır. Ancak çoğu zaman yakınlarda birçok hassas ve önemli yapı olduğu için, doktorlar bazen ameliyattan sonra iyi bir yaşam kalitesi sağlamak için tüm tümörü çıkarmazlar. Bu durumlarda, ameliyattan sonra başka tedaviler kullanılabilir.

Radyasyon tedavisi.

Dış ışın radyasyon tedavisi ameliyattan sonra kraniyofarenjiyomu tedavi etmek için kullanılabilir. Bu tedavi, tümör hücrelerini öldürmek için X ışınları ve protonlar gibi güçlü enerji ışınları kullanır. Harici ışın radyasyonu tedavisi sırasında, bir makine enerjiyi tümör hücrelerine hedefler.

Proton ışını terapisi ve yoğunluk modülasyonlu radyasyon terapisi (IMRT) gibi özel harici ışın radyasyon teknolojisi, doktorların radyasyon ışını dikkatlice şekillendirmesine ve hedef almasına izin verir, böylece tümör hücrelerine tedavi sağlar ve yakındaki sağlıklı dokuları korur.

Tümörün görsel bilgileri gözünüzden beyninize (optik sinir) ileten sinir lifleri demetine dokunmadığı nadir durumlarda stereotaktik radyocerrahi adı verilen bir radyasyon tedavisi önerilebilir. Teknik olarak, bir operasyon değil, bir tür radyasyon, stereotaktik radyocerrahi, tümör hücrelerini öldürmek için çoklu radyasyon ışınlarını kesin noktalara odaklar.

Brakiterapi adı verilen başka bir radyasyon terapisi, radyoaktif materyalin doğrudan tümöre içeriden yerleştirilmesini içerir.

Kemoterapi.

Kemoterapi, tümör hücrelerini öldürmek için kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi doğrudan tümöre enjekte edilebilir, böylece tedavi hedef hücrelere ulaşır ve yakındaki sağlıklı dokuya zarar vermez.

Papiller kraniyofarenjiyom tedavisi.

Papiller kraniyofarenjiyom adı verilen nadir bir kraniyofarenjiyom, hedefe yönelik tedaviye yanıt verebilir. Hedefli tedavi, tümör hücrelerinde hayatta kalmalarını sağlayan spesifik anormalliklere odaklanan bir ilaç tedavisidir.

Neredeyse tüm papiller kraniofaringioma hücreleri, BRAF geni adı verilen bir gende bir mutasyon içerir. Bu mutasyona yönelik tedavi bir tedavi seçeneği olabilir. Özel laboratuvar testleri, kraniyofarenjiyomunuzun papiller hücreler içerip içermediğini ve bu hücrelerin BRAF gen mutasyonuna sahip olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Klinik denemeler.

Klinik araştırmalar yeni tedaviler veya mevcut tedavileri kullanmanın yeni yollarıdır. Klinik bir deneme size en son tedavileri deneme şansı verir, ancak yan etkiler bilinmeyebilir. Klinik çalışmalara katılmaya uygun olup olmadığınızı doktorunuza sorun.

Advertisement


Leave A Reply