Kredi Çekerken Aranan Şartlar Nelerdir? Hangi Belgeler İstenir?

0
Advertisement

Bir bankadan kredi çekmek istiyoruz. Peki kredi çekmek için gereken şartlar ve belgeler nelerdir? kredi çekmek için gereken her şey bu sayfada.

Banka kredileri hemen hemen herkesin ilgilendiği konular arasında yer alır. Toplumsal hayatta ki bazı ihtiyaçlar neticesinde bankalar halka açık kredi imkanları sunmuşlardır. Eskiye nazaran kredi çekmek günümüzde daha kolay hale gelmiştir.

Eski dönemlerde bankaların sayıca az olması krediye ihtiyaç duyan kişilerin gereksinim halinde bankalara başvuru yaptıklarında genellikle olumsuz yanıtlanan eylemleri idi. Ancak hem kamu bankalarının hem de özel bankaların günümüzde bankacılık sektöründe halka geniş yelpazede hizmet vermesi ile kredi imkanlarından faydalanmak da kolay bir hal aldı. Nihayetinde kredi çekerken aranan şartlar ve belgeler çoğu zaman gündeme gelen konulardan olmuştur.

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur? İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Kaynak : pixabay.com

Kimler Kredi Çekebilir?

Günümüzde banka kredisi kullanmak eskiye göre kolaylaştırılmış bir uygulama olsada bazı şartlarının ve gerekliliklerinin olduğundan da bahsetmek gerekir. Buna göre kredi çekerken aranan şartlar ve belgeler için bankaların gerekli gördüğü ortak anlayış şöyledir:

  • Kredi başvurusunda bulunacak kişiler öncelikle düzenli geliri olan bir işte çalışıyor olmalıdırlar.
  • Veya kendi işlerinde faaliyet gösteriyorlar ise işletmelerinin gelrilerini bir şekilde belgelemeleri gerekir.
  • Kredi notu önemli olan diğer bir husustur. Kredi notunun yüksek olması kredi başvurularının onaylanması ilk süreci oluşturmaktadır.
  • Geçmişte sicil bozukluğunun bulunmaması gerekir. Aksi halde kişilerin kredi alması normal yollardan mümkün olmaz.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükselir?

Kredi notu kişilerin önceden kullanmış oldukları kredi geri ödemelerini esas alır. Kredi notu yüksek olan kişiler geçmişte kullanmış oldukları kredilerin borçlarını düzenli olarak ödemiş olan ve varsa kredi kartı borçlarına dair problem yaşamamış olan kişilerdir. Kredi notunun yüksek olması demek bankalardan tekrar kredi kullanabilmek ve kredi kartı alınabilmesi demektir. Kredi notunun düşük olması demek ise kişilerin geçmişte kredi geri ödemelerinde aksaklık, durağanlık veya ödememe gibi durumlarda bulunmaları demektir.

Bankalar kişilerin kredi notuna bakarak talep ettikleri borçlanmayı ödeyip ödeyemeyeceklerini, gelir durumlarının borçlanmak istedikleri kredi geri ödemelerine yetip yetmeyeceğini araştırırlar. Kişilerin gelirleri kredi geri ödemelerinde yetersiz kalması halinde kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması muhtemeldir. Bankalar bu uygulama ile kişilerin kaldırmayacakları yükler altına girmelerine engel olurlar.

Advertisement
Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? Neleri Kontrol Etmeliyiz?

Kaynak : pixabay.com

Sicili Bozuk Olan Kişiler Kredi çekebilir Mi?

Kredi çekerken aranan şartlar ve belgeler içerisinde yer alan bozuk sicile sahip olunmaması gerekliliği bankaların sicili bozuk olan kişilere kredi vermediği esasını ortaya çıkartır. Ancak bu uygulama bankaların çok sayıda müşteri kaybetmesine neden olmuştur. Bankalar bu uygulamaya dur diyerek sicili bozuk olan kişilere de kredi imkanı sağlamanın önünü açmıştır.

Kredi Başvurularında İstenen Belgeler

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Fotoğraf
  • Gelir beyanı veya maaş bordrosu

Sicili Bozuk Olan Kişiler Nasıl Kredi Başvurusu Yapar?

  • Kefil Yolu İle: Geliri iyi olan kişiler ihtiyaç sahibi tanıdığına kefil olarak bizzat banka şubelerine giderler ve kredi talebinde bulunurlar.
  • İpotek Yolu İle: Kefil bulamayan kişiler üzerlerine kayıtlı mal-mülk evrakları ile bankalara bizzat başvuru yaparlar.


Leave A Reply