Kredi Kartı Çalınınca Yapılması Gereken İlk Şey Nedir ?

0
Advertisement

Kredi kartı kullanmayan yok denecek kadar azdır. Peki kredi kartınızı çaldırırsanız ne olur? Çaldırdığınızı anladığınız anda neler yapmalısınız? İşte yapmanız gerekenler.

Kredi Kartı

Kaynak: pixabay.com

Kredi Kartınız Çalındı İlk Yapmanız Gereken Şeyler Nelerdir?

Kredi kartı kullanıcılarının başına gelen talihsiz olaylardan birisi de kredi kartı çalınmasıdır. Özellikle büyükşehirlerde kapkaççılar, dolandırıcılar vatandaşların kredi kartlarını çalarak alışveriş yapmakta ve haksız kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Birçoğumuzun daha önceden başına gelen ve diğerlerinin de başına gelme ihtimali olan kredi kartı hırsızlığı durumunda, kredi kartı kullanıcılarının hangi yöntemleri izlemesi gerektiğini yazımızda açıklayacağız.

İlk olarak kredi kartınızın çalındığını fark ettiğiniz anda bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı bloke ettirmeniz gerekmektedir. Kredi kartınız bloke olduğu anda kart kullanıma kapanır ve kart sahibi de dahil olmak üzere kimse kredi kartı ile alışveriş yapamaz, nakit avans çekemez. Bankanın müşteri hizmetlerini aradığınızda kayıp çalıntı bildirimi oluşturmalısınız. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kartınız kullanıma kapanır ve adresinize yeni bir kredi kartı gönderilir.

Şayet kredi kartınız çalındıysa ve siz zamanında fark edemediyseniz, kredi kartınız üzerinden alışveriş yapılıp yapılmadığını bankanın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Kredi kartınız çalındıktan sonra internet üzerinden veya herhangi bir pos cihazından yapılan alışverişler olabilir. Bu gibi durumlarda kredi kartınız üzerinden yapılan alışverişler, borç olarak yansımaktadır. Fakat alışverişlerinizi kendi isteğinizle yapmadığınızdan dolayı mağdur duruma düşeceksiniz. Bu nedenle kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını anladığınız an bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızı kullanıma kapattırmalısınız.

Kredi Kartı Çalınınca Yapılması Gereken İlk Şey Nedir ?

Kaynak : pixabay.com

Eğer kartınız üzerinden yapılan alışveriş veya nakit avans gibi işlemler varsa bankanıza dilekçe yazarak, harcamaları sizin yapmadığınızı ispatlayarak borç sıkalasından silinmesini talep edebilirsiniz. Bu durumda bankaların inisiyatifine göre, mağdur olma durumunuz ortadan kaldırılabilir. Kredi kartı kullanıcılarının dolandırıcıların tuzağına düştüğü durumlardan birisi de habersiz yapılan online harcamalardır. Bu harcamalar için de kartınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir. Ve ayrıca harcamaları sizin yapmadığınıza dair bankaya bir dilekçe göndermelisiniz.

Advertisement

Yorum yapılmamış

  1. I LOVE YOU ZAYN MALİK SENİ OKADAR ÇO KSEVİYORUM VE GURUBNUZU ODAMDA POSTERELRİNİZ DOLU SNA ASIĞIM 🙂

  2. sizi çok seviyorum en çok zayn malik seni çoook seviyorum hemde inanılmaz derecede one direction

Leave A Reply