Kremlin Ne Demek? Kremlin Sarayı Resimleri

0

Kremlin ne demektir? Kremlin kelimesi nereden gelmektedir ve Moskova’da yer alan kremlin Sarayı hakkında kısa bilgi ve resimleri.

Kremlin

Rus şehirlerinde kale duvarları ile çevrili kısımlara “kremlin” denilir. Bu söz, “kale” anlamına gelen “kremi” kelimesinden alınmıştır. Bugün Rusya’da ki en önemli “kremlin” Moskova’da devlet başkanlarının oturduğu sarayı da içine alan Kremlin’dir. Bu saraya da Kremlin Sarayı denir.

Advertisement

Kremlin, 12 metre yükseklikte, 2220 metre uzunlukta bir duvarla çevrilidir. Duvarlarda kuleler vardır. 1492 yılında yapılan duvarlar, o devirden beri bozulmamıştır. Kremlin’in içinde ise çeşitli devirlerde yapılmış bir çok bina vardır. 1393’te yapılan kilise diğer binalardan daha yüksektir. Bu kilisedeki çan dünyanın en büyük çanıdır ve 200 ton ağırlığındadır.

Kremlin Sarayı’nın büyük bir kısmı Rönesans devrinde yapılmıştır. İtalyan mimarlarının eseridir. Napolyon’un istilasında saray tamamen yanmıştı. Çar I. Nikolay, Kremlin’in onarılmasına, yeni binalarla süslenmesine önem vermiştir.

Günümüzde Moskova’da Yer Alan Kremlin Sarayından Görüntüler

kremlin-2

kremlin-4

Advertisement

kremlin-3

kremlin

kremlin-1


Leave A Reply