Kristal Nedir?

0

Kristal nedir ve ne demektir? Kristal ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği yazımız. kristal hakkında kısa bilgi.

kristal

Advertisement

Fizikte, özellikleri yönlere göre değişen, düz yüzeyli şekillere «kristal» (billur) denir.

Düşen kar taneciklerine bir büyüteçle bakılırsa çeşitli yıldız şekilleri görülür. Bunlar karışık şekilli kristallerdir. Bir kaya tuzu, gibs, galenit parçasını incelersek düzgün kenarlı geometrik şekiller görürüz. Bunlar da bu cisimlerin kristalleridir.

Kristallerin ısı iletmeleri yönlere göre değişiktir. Bir cismin kristali bir tek şekilde kristallenebilir, başka kristal şekillerine dönemez. Bundan faydalanarak kristal şekil ve özelliklerinden her hangi bir eleman filizini, bir taşı tanıyabiliriz.

Kristallerin doğması için kütlenin erimiş veya bir sıvıda çözünmüş olması gerekir. Erimiş kütle soğurken, ya da bileşiği çözen sıvı buharlaşırken erimiş veya çözünmüş kütle de kristallenmeye başlar.

Advertisement

Gayet berrak, temiz cama da «kristal» (billûr) denir. Bu gibi camlar özel bir şekil-elde edilir.

Kristalin içinde belirli bir oranda kurşun bulunur. Daha çok optik aletlerin merceklerinde, kıymetli sofra takımları yapmakta kullanılır. Bu tip camlar kapalı potalarda ergitilerek elde edilir, renksiz ve tam saydamdır.


Leave A Reply