Krup Nasıl Bir Hastalıktır? Belirtileri Önleme Teşhis ve Tedavi Yolları Neler?

0

Krup hastalığının nedenleri, çeşitleri nelerdir? Krup nasıl belirti gösterir, önlemek mümkün müdür? Krup teşhis ve tedavisi.

Krup Nedir?

Krup, ses tellerinin etrafında şişmeye neden olan viral bir durumdur.

Nefes alma zorlukları ve kötü bir öksürük ile karakterizedir. Kruptan sorumlu virüslerin birçoğu da soğuk algınlığına neden olur. En çok sonbahar ve kış aylarında aktif olan krup genellikle 5 yaşın altındaki çocukları hedef alır.

Krup

Krupun Nedenleri Nelerdir?

Krupa neden olabilecek birkaç virüs var. Birçok vaka parainfluenza virüslerinden (soğuk algınlığı) gelir. Krupa neden olabilecek diğer virüsler arasında adenovirüs (başka bir yaygın soğuk virüs grubu), solunum sinsityal virüsü (RSV), küçük çocukları etkileyen en yaygın mikrop ve kızamık bulunur. Krup ayrıca alerjiler, solunan tahriş edici maddelere maruz kalma veya bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Ancak bunlar nadirdir.

Krup Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar 3 yaşın altındaki çocuklarda en şiddetli olma eğilimindedir. Bunun nedeni, çocuğun solunum sisteminin bir yetişkinden daha küçük olmasıdır. Krup vakalarının çoğunda yaygın olan semptomlar şunlardır:

  • hapşırma ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomları
  • ateş
  • derin öksürük
  • Ağır solunum
  • boğuk ses

Krup çocuğunuzun nefes alma yeteneğini tehdit ediyorsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Aşağıdaki gibi belirtiler fark ederseniz en kısa zamanda doktorunuza başvurun:

  • nefes alırken yüksek perdeli sesler
  • yutma güçlüğü
  • burun, ağız ve tırnakların etrafında mavi veya gri cilt boyama

Bir haftadan daha uzun süre devam eden, sık sık tekrarlayan yüksek ateşin eşlik ettiği krup bir doktorun dikkatine sunulmalıdır. Bakteriyel enfeksiyonları veya diğer daha ciddi durumları ekarte etmek için bir inceleme gereklidir.

Spazmodik Krup

Bazı çocuklar soğuk algınlığı ile birlikte ortaya çıkan tekrarlayan, hafif bir krup vakasından muzdariptir. Bu tür krup havlayan bir öksürüğe sahiptir, ancak diğer krup vakalarında sıklıkla görülen bir ateşi içermez.

Krup Teşhisi

Krup genellikle fizik muayene sırasında teşhis edilir.

Doktorunuz muhtemelen öksürüğü dinleyecek, nefes almayı gözlemleyecek ve semptomların açıklamasını isteyecektir. Bir ofis ziyareti gerekli olmadığında bile, doktorlar ve hemşireler, telefondaki karakteristik öksürüğü dikkatle dinleyerek krupu teşhis edebilir. Krup semptomları devam ederse, doktorunuz diğer solunum koşullarını ekarte etmek için boğaz muayenesi veya röntgen isteyebilir.

Krup

Krup Tedavisi

Krup vakalarının çoğu evde etkili bir şekilde tedavi edilir. Doktorlar ve hemşireler bir çocuğun ilerlemesini telefonla ebeveynlerle konuşarak kolayca izleyebilir. Soğuk buharlı nemlendiriciler çocuğunuzun uyurken daha kolay nefes almasına yardımcı olabilir.

Ağrı kesiciler boğaz, göğüs veya kafadaki rahatsızlığı hafifletebilir. Öksürük ilaçları sadece bir tıp uzmanının tavsiyesi üzerine uygulanmalıdır.

Çocuğunuz nefes almakta sorun yaşıyorsa, bir hastaneye veya kliniğe acil ziyaret gereklidir. Doktorlar çocuğunuzun solunum yollarını açmak için steroid ilaçlarını kullanmayı seçerek daha kolay nefes almayı sağlayabilir. Bunlar evde uzun süreli kullanım için reçete edilebilir. Aşırı durumlarda, çocuğunuzun yeterli oksijen almasına yardımcı olmak için bir solunum tüpü kullanılabilir. Kruptan bakteriyel bir enfeksiyonun sorumlu olduğu belirlenirse, hastanede antibiyotik uygulanacak ve daha sonra kullanılmak üzere reçete edilecektir. Susuz kalmış hastalara intravenöz sıvılar gerekebilir.

Uzun Vadede Ne Beklemeli?

Bir virüsün neden olduğu krup genellikle bir hafta içinde kendi kendine gider.

Bakteriyel krup antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Antibiyotik tedavisinin süresi enfeksiyonun şiddetine bağlı olacaktır. Hayatı tehdit eden komplikasyonlar yaygın değildir, ancak meydana geldiğinde tehlikelidir. Komplikasyonlar genellikle solunum zorluğu içerdiğinden, endişe verici semptomlar gözlemleyen bakıcıların hastayı derhal tedavi ettirmeleri önemlidir.

Önleme

Krup vakalarının çoğuna, soğuk algınlığı veya influenzaya neden olan aynı virüsler neden olur. Önleme stratejileri tüm bu virüsler için benzerdir. Sık sık el yıkama, elleri ve nesneleri ağızdan uzak tutma ve iyi hissetmeyen insanlardan kaçınma içerir.

En ciddi krup vakalarından bazıları kızamık gibi durumlardan kaynaklanır. Böyle tehlikeli rahatsızlıklardan kaçınmak için ebeveynler çocuklarını uygun aşılar için programda tutmalıdır.


Leave A Reply