Krupp Ailesi Hakkında Bilgi

0

Ünlü bir Alman sanayici ailesi olan Krupp ailesi ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı Krupp ailesinin yaptıkları hakkında bilgiler veren yazımız.

kruppAvrupa’nın çelik ve savaş silahı sanayiinde çok önemli yeri olan bir ailenin soyadıdır. Krupp’lar Almanya’nın siyasi gelişmesinde de, gerilemesinde de büyük rol oynamışlardır.

Advertisement

Krupp tesisleri, 1812’de Essen’de Friedrich Krupp (1787-1826) tarafından kuruldu. Oğlu Alfred Krupp (1812 – 1887) çelikten top yapma usulünü geliştirdi. O tarihten beri de Krupp’lar Almanya’nın silah yapımını üzerlerine aldılar. Kazançları arttıkça işlerini de genişletiyorlardı. Savaş gemileri de yapmaya başladılar. İlk Alman denizaltısı da Krupp’ların tezgâhlarında yapılmıştır. Alfred Krupp’un oğlu Friedrich Krupp (1854 – 1902) Krupp tesislerinin gemi tezgâhlarına yenilerini ekledi, ayrıca Almanya’nın dört bir köşesinde de Krupp fabrikalarının şubelerini açtı. F. A. Krupp’un Bertha adında bir kızı vardı. Başka çocuğu olmadı. Birinci Dünya Savaşı’nda Fransa’yı döven büyük toplara «Bertha» adı verildi.

Bertha, 1906’da Gustaf von Bohlen und Halbach’la evlendi. Damat bir müddet sonra Krupp soyadını da alarak Krupp şirketinin başına geçti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra savaş suçlusu olarak mahkemeye verildiyse de akli muvazenesi bozuk olduğu için mahkum edilmedi. Oğlu Friedrich Alfred Krupp von Böhien und Halbach ise on iki yıl hapse mahkum oldu. 6 yıl mahkum kaldıktan sonra, Almanya’daki Amerikan makamları Krupp’u serbest bıraktılar. Malları da kendisine geri verildi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Krupp tesislerinde ayda on milyon ton demir işleniyordu. Bugün Krupp tesislerinde çalışanların sayısı 25.000’i geçmektedir. Eskisi gibi savaş silahları fabrikalarını işletemiyen Krupp başka demir ve çelik işleriyle uğraşmaktadır ve halen Almanya’da önemli sanayi tesislerine sahip bir aile olarak yaşamaya devam etmektedirler.

Advertisement


Leave A Reply