Kruvazör Nedir?

0

Bir savaş gemisi çeşidi olan kruvazörler ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Kruvazör nedir?

Kruvazör

Advertisement

Bir savaş gemisidir. Zırhı, topları zırhlılarınkinden hafif, yolu fazla bir çeşit savaş gemisidir. Daha çok açık denizlerdeki gemi kafilelerini, uçak gemilerini korumada faydalanılır.

Günümüzün kruvazörleri çok değişik tonajlıdır, değişik çapta silahları vardır. «Savaş kruvazörü» denilen çeşidi en büyükleridir. Topları daha ufak çapta olanına «birinci sınıf kruvazör» (ağır kruvazör), daha ufak olanlarına da «ikinci sınıf kruvazör» (hafif kruvazör) denir. Bunlardan başka, hava hücumlarına karşı korunabilecek şekilde yapılmış kruvazörler, kumanda heyetini taşıyabilecek özel kruvazörler de yapılmıştır.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasında 10.000 tondan daha büyük kruvazörlerin yapılması yasak edilmiştir. Topların çapı da 203 mm.’yi geçmeyecekti. Japonlar 1936’da 15. 000 tonluk kruvazör yapmaya kalkıştılarsa da Amerika buna engel oldu. 1945’ten beri, kruvazörlerin büyüklüğünü sınırlıyan bir anlaşma yoktur. Bugün dünya donanmalanndaki kruvazörler 2.000 – 3.000 tonluktan 30.000 tonluğa kadar değişmektedir.

Advertisement


Leave A Reply