Küçük Prens Kitap Özeti Konusu ve Karakterler, Antoine de Saint Exupéry

0
Advertisement

Antoine de Saint-Exupéry Küçük Prens isimli ünlü kitabının konusu, karakterleri ve kitap özeti. Küçük Prens kitap özetini oku.

Küçük Prens

Kitap Hakkında;

Küçük Prens (Fransızca: Le Petit Prince) Fransız aristokrat, yazar ve havacı Antoine de Saint-Exupéry’nin romanıdır. İlk olarak Nisan 1943’te Reynal & Hitchcock tarafından ABD’de İngilizce ve Fransızca olarak yayınlandı ve ölümünden sonra Fransa’da, Saint-Exupéry’nin çalışmaları Vichy Rejimi tarafından yasaklandığı için Fransa’nın özgürlüğünün ardından yayınlandı. Hikaye, Dünya da dahil olmak üzere uzaydaki çeşitli gezegenleri ziyaret eden ve yalnızlık, dostluk, sevgi ve kayıp temalarını ele alan genç bir prens’i takip ediyor. Çocuk kitabı olan stiline rağmen, Küçük Prens yaşam ve insan doğası hakkında dokunaklı gözlemler yapar.

Küçük Prens

Karakterler;

Anlatıcı (Havacı)

Havacı hikayenin anlatıcısı ve aynı zamanda yazarın sesidir. Havacı biraz saf ve çocukken büyük bir hayal gücüne sahipti, bu yüzden küçük prens ile çok hızlı ve doğrudan bağlantı kuruyor. Evcilleştirilmiş bir yalnızlığı temsil eder ve gerçekliğin elçisidir. Sahra’ya düşer ve motoru üzerinde çalışırken prensle arkadaş olur.

Küçük Prens

Küçük prens hikayenin ana kahramanıdır. Hikayede fantezi dünyasının kişileştirilmesi ve yetişkin dünyadaki çocukların sesidir. Zaman zaman ağır, eğlendirici, titiz, meraklı, felsefi,  kasıtlı ve naziktir. Masalın sonunda çok sevdiği çiçeğinin bulunduğu gezegenine geri gitmek için yılandan onu ısırmasını ister.

Gül

Gül / çiçek, kararsız, havalı, çapkın ve çelişkili olduğu için kadınların klişeleşmiş bir görünümünü temsil eder.

Advertisement

Kral – Asteroit B-325

Prensin tanıştığı bu hükümdar, her şeye hakim olduğunu ve gücünün mutlak olduğunu iddia eder.

Boş Adam – Asteroit B-326

Saçma olduğu kadar gösterişli bir şapka giymiş, boş adam kendini küçük gezegenin en güzel ve en zeki olduğunu düşünüyor. Küçük prens, bu boş insana gezegeninde yalnız olduğunu hatırlatır, ancak boş adam hala hayran olunmak ve alkışlanmak ister.

Ayyaş – Asteroid B-327

Ayyaş içerek içmekten utandığını unutur. Küçük prens bu adamın mutsuz olduğunu ve yardım etmek istediğini görür.

İşadamı – Asteroid B-328

İşadamı, sigarasını yakmak için bile zamanı olmayan büyük ve meşgul bir adamdır. Zamanını, sahibi olduğunu söylediği yıldızları sayarak geçirir. Bu numaraları bir kağıda koyar ve bankaya yatırır. Küçük prens, hayatını boşa harcadığını ve “bir şeye sahip olmak” ın zaten sahip olduğumuz şeylere faydalı olmakla ilgili olduğunu anlamasını sağlamaya çalışır.

Fenerci – Asteroid B-329

Gittikçe daha hızlı dönen gezegeninde,  lambaları sürekli açıp kapatır.

Coğrafyacı – Asteroid B-330

Küçük prense Dünya gezegenine gitmesini tavsiye eder.

Advertisement

Tilki

Tilki, tilkinin isteği üzerine prensin evcilleştirdiği vahşi bir yaratıktır. Tilki şaşırtıcı derecede basit ama derin kavrayışlar sunar: görünmez olan, gerçekten sevilmeye değer olan şeydir.

Yılan

Yılan, prensin çölde buluştuğu sarı ve zehirli bir yaratıktır ve prens onun ısırığıyla eve dönebilir.

Küçük Prens Özeti

Kitap, yetişkinlerin doğası ve özellikle önemli şeyleri algılayamamaları üzerine bir tartışma ile başlar. Anlatıcı bir yetişkinin aydınlanıp aydınlanmadığını belirlemek için bir test olarak, onlara 6 yaşındayken çizdiği fil yiyen bir yılanın resmini gösterir. Yetişkinler her zaman resmin bir şapka olduğunu söylerler ve böylece onlarla hayali şeyler yerine “makul” şeylerden bahsetmesi gerektiğini bilir.

Anlatıcı bir pilot olur ve bir gün uçağı Sahra çölünde medeniyetten uzağa düşer. 8 günlük su stoğu vardır ve kurtulabilmesi için uçağını tamir etmesi gerekiyordur.

Çölün ortasında, beklenmedik bir şekilde “küçük prens” olarak adlandırılan genç bir çocuk ile karşılaşır. Prensin altın rengi saçları, sevimli bir kahkahası vardır ve sorularını cevaplanana kadar tekrarlar.

Anlatıcı ile karşılaşınca, küçük prens ondan bir koyun çizmesini ister. Anlatıcı önce ona yılan yemiş fil resmini gösterir. Şaşırtıcı bir şekilde küçük prens resmi doğru bir şekilde yorumlar. Bir koyun çizmeye yönelik üç başarısız girişimden sonra, anlatıcı basitçe bir kutu çizer (sandık), prensin istediği koyunların kutunun içinde olduğunu iddia eder. Yine, anlatıcıyı şaşırtacak şekilde, prens bunun tam olarak istediği çizim olduğunu söyler.

Küçük Prens

Prensin Hikayesi

Sekiz gün boyunca çölde mahsur kalmışken, anlatıcı uçağını tamir etmeye çalışır ve küçük prens hayatının hikayesini anlatır.

Prens, geldiği gezegendeki hayatı tarif ederek başlar: Geldiği yer Dünya’da “B 612” olarak bilinen bir asteroittir. Asteroitin en belirgin özellikleri üç minik volkan (ikisi aktif ve biri uykuda) ve çeşitli bitkilerdir.

Prens, daha önceki günlerini volkanları temizleyerek ve gezegeninin toprağını istila eden istenmeyen tohum ve dalları ayıklayarak geçirmiştir; özellikle de baobab ağaçları tohumlarını. Eğer baobalar daha çok küçükken temizlenmezlerse, büyüdüklerinde kökleri küçük gezegen üzerinde felaket bir etkiye sahiptir.

Prens, bir süre önce asteroit yüzeyinde büyümeye başlayan bir güle olan sevgisini anlatır. Gül, dikkat çekmek ve prensin ona bakmasını sağlamak için rahatsızlıklarını abartır. Prens, gülü beslediğini, soğuk rüzgardan korumak için cam küre yaptığını, suladığını ve tırtılları uzak tuttuğunu söyler.

Advertisement

Prens güle aşık olmasına rağmen, gülün ondan faydalandığını hissetmeye başladı ve evrenin geri kalanını keşfetmek için gezegeni terk etmeye karar verir. Prens giderken gül, ona olan sevgisini gösteremediğini söyler ve özür diler.

Gittiği Gezegenlerde Tanıştıkları

Prens o zamandan beri, her biri toplumun bir unsurunu eleştirmek isteyen tek, mantıksız, dar görüşlü bir yetişkinin yaşadığı altı gezegeni ziyaret eder. Gittiği gezegenlerde tanıştığı kişiler şöyledir;

  • Güneşi günbatımında batmaya komuta etmek gibi emirler veren bir kral.
  • Tek başına yaşadığı gezegeninde en takdire şayan insan olmaktan türlü övgüyü hak ettiğini düşünen narsistik bir adam.
  • İçki içmekten duyduğu utancı unutmak için içki içen bir ayyaş.
  • Yıldızların güzelliğine kör olan ve bunun yerine, hepsine “sahip olmak” için onları sonsuza kadar sayan ve kataloglayan bir işadamı (materyalizmi eleştiren)
  • Bir fenerci
  • Daha önce hiçbir yere gitmemiş ya da kaydettiği şeylerden herhangi birini görmemiş yaşlı bir coğrafyacı.

Coğrafyacı prense gülünün geçici bir varlık olduğunu söyler ve prense Dünya gezegenini ziyaret etmesini önerir. Dünya ziyareti, insanlığın derinden kötümser bir değerlendirmesi ile başlar. Prensin daha önce karşılaştığı altı saçma insan, anlatıcıya göre, neredeyse tüm yetişkin dünyasını içerir.

Prens bir çöle indiğinden, Dünya’nın ıssız olduğunu sanar. Daha sonra, geri dönmek istediği takdirde, onu evine geri döndürme gücüne sahip olduğunu iddia eden sarı bir yılanla tanışır. Prens daha sonra, dünyanın bu bölgesinde sadece bir avuç insan gördüğünü ve zor hayatlar yaşadıklarını söyleyen bir çöl çiçeği ile tanışır. Gördüğü en yüksek dağa tırmandıktan sonra, prens dünyanın tamamını görmeyi, böylece insanları bulmayı umar; Ancak, sadece muazzam, ıssız bir manzara görür. Prens seslendiğinde yankısı ona cevap verir, ki bu sadece başkalarının söylediklerini tekrarlayan sıkıcı bir kişinin sesi olarak yorumlar.

Prens bir dizi gül goncasıyla karşılaşır ve bir zamanlar kendi gülünün benzersiz olduğunu düşündüğü için yanıldığını anlar. Gezegeni sadece üç küçük yanardağ ve bir çiçek içerdiğinden, büyük bir prens olmadığını hissetmeye başladı. Bir tilki gelene kadar çimlere uzanıp ağlar.

Küçük Prens

Evcilleştimek

Tilki evcilleştirilmek ister ve prense onu nasıl evcilleştireceğini öğretir. Evcilleştirilmenin, bir şeyi sıradan olmaktan çıkarıp, özel ve benzersiz yaptığını söyler.

Prens tilkinden, gülünün gerçekten eşsiz ve özel olduğunu öğrenir çünkü prens ona sevgisinin ve zamanını vermiştir, onu “evcilleştirmiştir” ve şimdi bahçede gördüğü güllerin hepsinden daha değerlidir.

Prens sonunda Dünya’dan iki kişiyle tanışır:

Birisi, yolcuların trenlerde sürekli olarak bir yerden başka bir yere nasıl koştuğunu söyleyen bir demiryolu görevlisidir. Yolcular bulundukları yerden asla memnun değildir; sadece aralarındaki çocuklar pencereden dışarı bakarlar.

Diğeri, prense, bir hafta boyunca içme ihtiyacını ortadan kaldıran ve insanların haftada 53 dakikasını kurtaran bir hap olan ürünü hakkında konuşan bir tüccar.

Advertisement

Prens Eve Dönmek İstiyor

Şimdiki zamanda, anlatıcı uçağının düşmesinden sonraki sekizinci gündür ve anlatıcı ve prens susuzluktan ölüyordur. Prens bir kuyu bulur ve hayatlarını kurtarır. Prens evine dönüp gülünü görmek istemektedir. Prens anlatıcıya duygusal bir veda eder ve ölmüş gibi görünüyorsa, bunun sadece vücudunun onunla gezegene götüremeyecek kadar ağır olmasından kaynaklandığını belirtir. Prens anlatıcıyı, onu üzeceğinden ayrılmaması için uyarır. Anlatıcı, ne olacağını fark ederek, prensin yanından ayrılmayı reddeder. Prens anlatıcıyı, prensin sevimli kahkahalarını düşünmek için sadece yıldızlara bakması gerektiğini ve tüm yıldızların gülüyormuş gibi görüneceğini söyleyerek teselli eder. Prens daha sonra anlatıcıdan uzaklaşır ve yılanın onu ısırmasına izin verir ve sessizce yere düşer.

Ertesi sabah, anlatıcı prensin cesedini bulamaz. Sonunda uçağını tamir etmeyi ve çölü terk etmeyi başarır. Prensin eve dönüp dönmediğini veya ölüp ölmediğini belirlemek okuyucuya bırakılmıştır.


Leave A Reply