Kulağa Zeytinyağı Damlatmak Yararlı Mı? Neye Ne Kadar Etkili? Güvenli Mi?

0
Advertisement

Kulağa zeytinyağı damlatmanın etkileri ve yararları nelerdir? Hangi durumlarda damlatılmamalıdır, güvenli midir? Ne kadar etkili?

Zeytinyağı, en yaygın yemeklik yağlardan biridir ve Akdeniz diyetinde temel bir maddedir. Kanser, kalp hastalığı ve diğer koşullar riskinizi düşürmek de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır.

kulak ağrısı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Ayrıca kulak kirini gidermek ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için geleneksel bir çözümdür. Kulaklarınızda zeytinyağı kullanmanın etkinliği ve kendiniz için nasıl deneyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Ne kadar etkili?

Kulak kiri için

Kulak kiri, cildinizi kayganlaştırmak ve korumak için kulak kanalınızın girişindeki bezler tarafından üretilir. Genellikle temizlenmesine gerek yoktur. Ancak bazen kulak kiri birikmesi işitme duyunuzu etkileyebilir, rahatsızlığa neden olabilir veya işitme cihazı kullanımını engelleyebilir. Ayrıca bakterileri yakalayarak kulak enfeksiyonu geliştirme riskinizi artırabilir.

Kulak kirini çıkarmak için zeytinyağının etkinliği hakkında çok sayıda büyük, yüksek kaliteli çalışma yoktur. Bir 2013 çalışması, 24 hafta boyunca her gece kulaklarına zeytinyağı uygulayan katılımcıları izledi. Zamanla zeytinyağı aslında kulak kiri miktarını artırdı. Bununla birlikte, bir doktora fazla kulak kirini çıkarmadan hemen önce kulağa zeytinyağı uygulamak, tüm kulak kirinin çıkarılmasını sağlamaya yardımcı olmuş gibi görünüyordu.

Kulak kirini çıkarmak söz konusu olduğunda, kulak kirini temizlemek için özel olarak tasarlanmış kulak damlalarını kullanmak en iyisidir.

Advertisement
zeytinyağı

Kaynak: pixabay.com

Kulak enfeksiyonu için

Bazı insanlar ayrıca bir enfeksiyonun neden olduğu kulak ağrısını tedavi etmek için zeytinyağı kullanır. Zeytinyağının bazı antibakteriyel özellikleri vardır, ancak kulak enfeksiyonlarına neden olan bakteri türlerini öldürüp öldürmediği belirsizdir.

Yine de 2003 yılında yapılan bir araştırma, zeytinyağı içeren bitkisel kulak damlalarının çocuklarda kulak enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Bu damlaların zeytinyağına ek olarak lavanta ve nergis gibi yatıştırıcı bitkiler içerdiğini de unutmayın.

Nasıl kullanabilirim?

Yaygın kulak problemlerinde zeytinyağının kendi başına etkinliğine dair net bir kanıt olmasa da, aynı zamanda ciddi sağlık sonuçlarıyla da ilişkili değildir, bu yüzden yine de kendiniz görmeyi deneyebilirsiniz.

Kulağınıza damla damlatmak için cam bir damlalık kullanın veya bir pamuklu çubuğu zeytinyağına batırıp fazlalığın kulağınıza damlamasına izin verebilirsiniz. Pamuklu çubuğu veya başka herhangi bir nesneyi kulağınıza sokmayın.

Oda sıcaklığında zeytinyağı kullanabilirsiniz, ancak bazı insanlar kısık ateşte tavada ısıtmayı tercih eder. Önce cildinizdeki sıcaklığı test ettiğinizden emin olun. Yağ sıcak değil, biraz ılık olmalıdır.

Evde kulaklarınıza güvenle zeytinyağı sürmek için şu talimatları izleyin:

Advertisement
  • Etkilenen kulak yukarı bakacak şekilde yan yatın.
  • Kulak kanalınızı açmak için kulağınızın dış kısmını nazikçe geriye ve yukarı doğru çekin.
  • Kulağınızın ağzına iki veya üç damla zeytinyağı koyun.
  • Yağın içeri girmesine yardımcı olmak için kulak kanalınızın girişinin önündeki cilde nazikçe masaj yapın.
  • 5-10 dakika yan yatarak bekelyin. Oturduğunuzda kulağınızdan damlayan fazla yağı silin.
  • Gerekirse diğer kulakta tekrarlayın.
  • Uygulamayı ihtiyacınıza göre uyarlayın ve istenen sonuçları görmüyorsanız doktorunuzla iletişime geçin:

Kulak kirini temizlemek için bunu bir veya iki hafta boyunca günde bir kez yapın. O zamana kadar herhangi bir rahatlama hissetmezseniz, doktorunuzla iletişime geçin. Kulağınızda uzun süreli zeytinyağı kullanımının daha da fazla kir birikmesine neden olabileceğini unutmayın.

Bir kulak enfeksiyonunu tedavi etmek için bunu iki ila üç gün boyunca günde iki kez yapın. Belirtileriniz birkaç gün sonra düzelmezse veya ateşiniz yükselirse, doktorunuza görünün.

zeytinyagi

Kaynak: pixabay.com

Nasıl seçilir?

Tıbbi amaçlar için kullanıyorsanız, yüksek kaliteli bir zeytinyağı seçmeniz önemlidir. Zeytinyağı seçerken sızma zeytinyağı tercih edin. Bu tür zeytinyağı kimyasal olarak işlenmez (işleme tabi tutulması terapötik faydalarının bir kısmını azaltabilir).

Ayrıca zeytinyağlı bitkisel kulak damlaları da satın alabilirsiniz. Bunlar, ek faydalar sağlayabilecek sarımsak gibi şifalı bitkilerden elde edilen özler içerir.

Kullanmak güvenli mi?

Zeytinyağı genellikle güvenli olmakla birlikte, kulaklarınızda kullanırken almanız gereken birkaç önlem vardır.

Kulak zarınız yırtılmışsa, zeytinyağı veya başka bir ürünü kulağınızda kullanmayın. Kulak zarı yırtılmış olup olmadığından emin değilseniz, kulağınızda doğal ilaçlar da dahil olmak üzere herhangi bir çare kullanmadan önce doktorunuza görünün.

Kiri temizlemek veya kaşıntıyı gidermek için kulak içine pamuklu çubuk veya başka herhangi bir nesne sokmayın. Bu, kulak zarınıza kolayca zarar verebilir veya kiri kulağınızın derinliklerine itebilir. Kulağınıza pamuklu çubuk sokmak da kulak enfeksiyonu gelişme riskinizi artırır. Ayrıca her yıl acil servise gelen binlerce çocuğu kulak yaralanmalarından sorumludur.

Son olarak, kulağınızdaki hassas cildi yakmamak için sadece oda sıcaklığında veya biraz ısıtılmış zeytinyağı kullandığınızdan emin olun.

Özetle;

Zeytinyağının kulaklarınız için bazı faydaları olabilir, ancak bazen özellikle kulak kirini çıkarmak söz konusu olduğunda faydadan çok zarar verebilir.

Hem kulak kirini gidermek hem de enfeksiyondan kaynaklanan kulak ağrısı için kısa bir süre kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak belirtileriniz birkaç gün veya hafta içinde düzelmeye başlamazsa, doktorunuza danışın.

Kulak zarınız yırtılmışsa, bu doğal çözümden de uzak durmalısınız. Araştırmayla daha iyi desteklenen başka bir yaklaşım seçin.

Advertisement


Leave A Reply