Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

0
Advertisement

Kulak ağrısında evde yapılabilecekler. Kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısı ilk yardım bilgileri.

KULAK AĞRISI :

Çocuklarda kulak ağrısına çok sık olarak rastlanır. Çoğu kez ortakulaktaki bir iltihaptan ileri gelebildiği gibi üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar sırasında da kulak ağrısına rastlanabilir. Mikroplar buraya, ortakulaktan boğaza açılan östaki borusu ile gelebildiği gibi kan yoluyla da gelebilir.

Örneğin; nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda zorlu sümkürme sonucu mikroplar ortakulağa geçebilir ve orta kulak iltihabı yapabilir.

1. Kulak üzerine havlu sarılmış ılık termofor ya da ılık havlu koyunuz. Kulak ağrıları sadece kulaktan kaynaklı olmayıp çene yada diş ağrısının bir yansıması da olabilir. Ilık havlu koymak çene ve diş kısmını etkileyeceğinden yararlı olacaktır.

Advertisement

2. Kulağa 1-2 damla ılık zeytinyağı damlatmak ve yatar şekilde beklemek de faydalı olacaktır. Zeytinyağının kulağı yakmayacak kadar sıcak olması gerekir. Zeytinyağı damlatacak kişinin kulak zarının delik olmadığından da emin olması gerekmektedir.

3. Ağrıyı geçirmek için ağrı kesici kullanmak etkilidir. Doktora gidene kadar dayanabilmek için mideye zarar vermeyecek bir ağrı kesici kullanılabilir.

4. Eğer kulak ağrısı bir kaç saatte geçmiyorsa hatta ağrı geçtikten sonra bile doktora gidiniz. Çünkü, orta kulağın içinde abse gelişebilir. Gerekirse bunun kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından boşaltılması ve tedavisi gerekmektedir.

5. Kulak ağrısı için kafanıza göre antibiyotikli damla yada antibiyotik kullanmayınız. Bazı durumlarda çözüm olmayacağı gibi fazladan antibiyotik her türlü zararlıdır. Doğru ilaç kullanmak için doktora başvurunuz.

Advertisement

Leave A Reply