Kulak Çınlaması Neden Olur? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Bilgiler

5

Kulak çınlaması nedir? Kulak çınlamasının sebepleri nelerdir? Kulak çınlaması tedavisi için neler yapılmaktadır? Kısa ve temel bilgiler.

Kulak çınlaması nedir?

Bir çok nedenle ortaya çıkabilen kulak çınlaması rahatsızlığının, ortaya çıktığı sebebe bağlı olarak birbirinden farklı tedavi yöntemleri ve süreçleri bulunmaktadır. Kulak çınlaması şikayetinizin tam olarak neyden kaynaklandığını anlayabilmek için uzman bir kulak burun boğaz hekimine danışarak tedavi sürecinizin belirlenmesi adına detaylı bir taramaya girmeniz gerekmektedir. Esas sebep bulunduktan sonra da tedavinizin olumlu bir şekilde sonlandırılma ihtimali daha yüksek olacaktır.

kulak

Kaynak: pixabay.com

Kulak çınlaması üzerine geliştirilmiş tedavi yöntemlerinin genelinde hastaların bu sorunlarından kurtulmaları sağlanabilmekte ve çınlamanın öncesinde devam eden normal hayatlarına tekrardan kaldıkları yerden devam edebilmektedirler. Kulak çınlaması sorunlarında en büyük adım, hastaların bu sorununu ciddiye alıp ciddi bir tedavi görmek adına çaba göstermesidir. Çünkü çoğu kişi kulak çınlaması konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından bu rahatsızlıklarının atlatılamayacağı düşüncesine sahiptirler ve bu düşünceleri onları daha da çok rahatsız ederek bir yandan da psikolojik olarak bu hastalıklarını daha yüksek dozajda yaşamalarına sebebiyet verebilmektedirler.

Hatta bazen çınlamanın ötesinde işitme kaybına kadar giden durumlarda ya da çınlamanın sadece tek taraftaki kulakta yükselerek devam etmesi ciddi bir tedavi gerektiren bir durumdur ve asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bunun için ya özel kliniklere ya da bünyesinde çınlamalara karşı tedavi yapabilen üniteleri bulunan hastanelere başvurulması çok önemlidir. Tedaviye başlandıktan sonra tedavi sürecinizi birlikte yürüttüğünüz hekiminizle birlikte mutlaka çıkarılan beslenme düzenine uymalı, yasaklı durumları asla ihmal etmemeli ve mümkün olduğunca çabuk sürede iyileşmek için arada yapılabilecek küçük kaçamaklara kesinlikle başvurulmamalıdır.

Kulak Bölümleri

Kulağın Bölümleri

Kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kulak çınlaması tedavisinde hem lazer müdahale tedavisi hem de çınlamayla ilgili çınlama terapisi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kulak çınlaması ile ilgili tedavilerde lazer müdahalesi aşamaları şu şekilde gerçekleştirilmektedir;

Kulağa uygulanan lazer ışınları, kulak içerisine dış kulak vasıtasıyla ya da bazı seanslarda kulak arkasında bulunan kemik aracılığıyla verilebilmektedir. Bu uygulamanın yapıldığı esnada kişi asla bir ağrı, bir batma ya da yanma hissi veya katlanılmaz bir ağrı hissetmemektedir.

Lazer tedavisi, kulak çınlaması olan hastaya 2,5 ay boyunca yani 12 hafta boyunca devamlı olarak uygulanmaktadır. Ancak üçüncü hafta atlatıldıktan sonra tedavi sıklığı haftada sadece tek seansa indirilmektedir. Çoğu hasta tedavi sürecinin gevşetilmesini kulaklarındaki sorunun azaldığına yorarak randevularını aksatabilmektedir ve bu durum çok yanlış bir hareket olmaktadır. Tedavi sürecinizdeki randevularınızı asla aksatmamanız gerekmektedir.

kulak enfeksiyonu

Kaynak: pixabay.com

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi klinik ortamlarda araştırılarak kullanımın uygunluğu ve etkinliği kanıtlanmış bir kulak çınlaması tedavisidir. Yapılan uygulamalar sonucunda %60’lara varan oranlarda iyileşmeler görülebilmektedir. Ancak lazer tedavisinde de her tedavi olan hastaya %100 hastalığın tamamen atlatılacağı garantisi verilememektedir.

Kulak çınlaması hastalığının yanında epilepsi hastalığı da olanlar, hamile kadınlar ya da kalbinde kalp pili olan hastalara kulak çınlaması tedavisi süreçlerinde lazer tedavisinin uygulanması sakıncalı olarak görülmektedir.

Lazer tedavisinin işleyişi ve olanakları bu şekildeyken kulak çınlaması terapisi ise şu süreçlerde ilerlemektedir;

Öncelikle kulak çınlaması için tedavi olmak isteyen hastaların geçmiş dönemlerindeki hastalık süreçleri de şimdiki süreçleriyle beraber analizleri yapılıyor ve bundan sonra tedavi sürecine başlanıyor. Tedavinin uygulanma aşamasında, kişiye kulağını tırmalamayacak derecede bir arka plan sesi ve gürültüsü verilerek dikkatinin çınlamanın üzerinden çekmesi sağlanıyor. Böylelikle seanslar ilerledikçe git gide erken uyarıcının etkisi azalıyor ve ne zaman hasta artık çınlamayı duymadığını söylerse ya da bu süreçlerde de devam eden kontroller tamamen olumlu yanıtlar verirse tedavi tamamen sonlandırılıyor. Bugüne kadar bu tedavi yöntemiyle yapılan kulak çınlaması tedavilerinde hastaların çoğunda %25’lik bir gerileme kaydedilebilerek kişinin normal yaşantısına dönmesi sağlanabiliyor.

Sağlık Uyarı


5 yorum

 1. METİN HAN on

  SAYIN YETKİLİ SOL KULAĞIMDA CINLAMA VAR.S.G.K EMEKLİYİM EGİTİM VE ARAŞTIRMA NERDESİNDEKİNE GİTME KONUSUNDA BANA YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM. SAYĞILARIMLA.

  • Merhaba;

   Öncelikle geçmiş olsun. Sitemizden herhangi bir randevu ya da hastaneye yönlendirme hizmeti verilmemektedir.

   En yakın sağlık kuruluşunun Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz.

   Teşekkürler

 2. AHMET ALBAYRAK KARTAL YAKACIK SANATCI YAŞAM EVİNDE KALIYORUM on

  sayın yetkili benim sol kulağımda 3 yıl önce yıkatma yaptırmıştım ondan sonra
  bir çınlama var çeşitli damlalar kullandım fakat geçmedi 18 martda randevum vardı kaldığım kurum sağlık açısından acil olanlar dışında kurumdan çıkışıma izin verilmedi ne yapabilirim

  • Öncelikle geçmiş olsun…

   Sitemizin herhangi bir sağlık kuruluşu ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. Sağlık Bakanlığının 444 38 33 numaralı hattını arayarak 65 yaş üstü hastalar için verilen hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

   Teşekkürler

  • Sol kulağımdaki çınlama dan dolayı birçok Devlet Hastanesi’ne gittim hepsi de anlaşmış gibi perdeleme yöntemi veyahut da kulak üstüne takılan cihazlardan tavsiye ederek kulak satıcısının bir kartvizitini verdi Bunlar komisyon mu alıyorlar bilmiyorum ama başka çaresi olmadığını söylediler Sizce ne yapabilirim

Leave A Reply