Kulak Çınlaması Neden Olur?

0

Kulak çınlaması nedir ve neden olur? Kulak çınlamasının sebepleri, teşhisi ve tedavisi ile ilgili kısa bilgi

Kulak ÇınlamasıKulak Çınlaması

Kulak çınlaması bir çok insanı oldukça rahatsız eden genel bir durumdur. Bu durumun yani kulak çınlamasının tam anlamı ile bir tedavisi olduğu söylenemez. Kulak içinde ki bu çınlama seslerine literatürde tinnitus denilmektedir.


Tinnitus aniden ortaya çıkıp uzunca bir süre devam edebilir. Sadece tek bir kulağınızda olabileceği gibi her iki kulağınızda da kulak çınlaması olabilir. Bu çınlamalar tiz bir ses ya da kalın bir ses olarak gerçekleşebilir ve kişinin sosyal yaşantısını dahi etkileyecek bir hale gelebilir.

Ancak tinnitus ya da kulak çınlamasının tam olarak bir tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Ancak kulak burun boğaz uzmanları bazı durumlarda kulak çınlamasına sebebiyet verebilecek bir durum tespit edip kulak çınlamasının önüne geçebilirler. Ancak bunlarda bir çok cihaz ile gözlemlenmeniz (uzman kontrolünde) ve test yapılmasından sonra mümkün olacak bir durumdur.

Ancak yine de kulak çınlamasının tam olarak nedeni bilinmediği için tam anlamı ile tedavşi şu anda mümkün değildir. Yine de ne olursa olsun bir uzmana görülmeli ve tıpta oluşan yeni gelişmelerin ışığında probleminize çözüm aramalısınız.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?