Kum İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları Açıklamaları, Kum Geçen

0

İçinde kum kelimesi geçen atasözleri, deyimler nelerdir, bu atasözleri ve deyimlerin anlamları ve açıklamaları. Kum hakkında atasözleri, deyimler ve anlamları.

Kum İle İlgili Atasözleri - Deyimler ve Anlamları

Advertisement

Kum İle İlgili Atasözleri – Deyimler ve Anlamları

ATASÖZLERİ

“sel gider kum kalır, kişi ettiğini bulur”
geçici durumlara güvenmek doğru değildir.

DEYİMLER

 • “denizde kum, onda para”
  parası çok kimse, zengin anlamında kullanılan bir söz.
 • “deve kuşu gibi başını kuma sokmak (gömmek)”
  1) bir tehlike, bir olay karşısında yararlı olmayacağı apaçık ortada olan kaçamak bir yola sapmak; 2) başkalarını aldattığını sanarak kendisini aldatmak.
 • “kum dökmek”
  idrar yoluyla böbreklerde oluşan kum taneciklerini vücuttan atmak.
 • “kum gibi”
  pek çok.
 • “kumda oynamak”
  bir fırsat kaçırarak umulanı elde edememek.
 • “pabucuna kum dolmak”
  pabucuna taş kaçmak.

KUM

Kum; Kalkerli ve silisli kayaların dış etkilerle ufalanmasından meydana gelen ufak sert taneciklerdir. Bu kayalar yağmur, don, rüzgar, sıcak, soğuk gibi etkilerle binlerce yıllar boyunca ufalanmışlar, denizlerin kıyısındaki, ırmakların yataklarındaki kumları meydana getirmişlerdir. Çöllerdeki kumlar da aynı şekilde meydana gelmiştir. Bunun gibi, yanardağların püskürdüğü lavlar da ufalanarak volkanik kumları meydana getirir.

Kumtaşı Nedir

Kum tanecikleri aralarında birleşir, kumtaşı olur. Kumtaşları çok kere sarp diklikler halindedir. Bu dikliğin üstünde de, çoğunlukla, düzlükler bulunur. Bazı kumtaşları, içindeki dayanıksız maddeler kolayca aşındıkları için, sonunda, yıkıntıları andıran garip şekiller alır.

Kumullar Nasıl Ortaya Çıkar

Rüzgârla yığılarak bir kum tepesi halinde toplanan kumlara kumul denir. Bu tepelerin yüksekliği 5 – 6 m. ile 200 m. arasında değişir. Batı Afrika kıyılarında, Büyük Sahra’da 200 m. yüksekliğinde kumullar vardır. Avrupa ve Afrika’nın Atlas Okyanusu‘na bakan kıyılarında bu gibi yüksek kumullara çok rastlanır.

Advertisement

Kumulun meydana gelmesi için çok az eğimli bir kumluk, sürekli esen bir rüzgâr gerekir. Böylece, kumulun en yüksek yerindeki kum taneciklerinin rüzgârla sürüklenmesiyle kumul yavaş yavaş içerilere doğru ilerlemeye başlar. Birçok yerlerde çam dikerek kumulların ilerlemesinin önüne geçilmeye çalışılır.

Yapı İşlerinde Kum

Kumun hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bina yapımı için hazırlanan harç, her şeyden çok kuma dayanır. Yapı işlerinde kullanılacak kumun topraksız olması gerekir. Kumun içindeki bazı deniz hayvanlarının kalkerli kabukları (kavkalar) harcın kimyasal bileşiğini değiştirerek geç donmasına yol açar. Bunun için, denizden çıkartılan kum suyla yıkanır. Tuzsuz olması bakımından dere kumu daha makbul sayılır. Kum, cam sanayiinde de kullanılır.


Leave A Reply