Kum ve Tuz Karışımı Nasıl Ayrılır?

0

Kum ve tuz karışımını ayırma deneyi nasıl yapılır? Kum ve tuz birbirinden hangi yöntemle ayrılabilir, açıklaması.Kum ve Tuz Karışımı nasıl ayrılır?

Kum ve Tuz Karışımı Nasıl Ayrılır?

Karışımların ayrılması, öğrencilere filtrasyon, ısıtma ve buharlaştırma gibi işlemlerin temellerini öğretmek için dünyadaki birçok sınıfta gerçekleştirilen temel bir bilim deneyidir. Kum ve tuz karışımını ayırmaya çalışırken, cam kaplar, filtre kağıdı ve bunsen brülör gibi bazı standart laboratuvar ekipmanlarına ihtiyacınız olacak.

Bir test tüpünün yarısını kum ve tuzu karışımı ile doldurun.

Test tüpüne su dökün. Kum-tuz karışımını tamamen suyun altında kalması gerekiyor. Tüpü kum ve tuz suyun içinde kalacak şekilde doldurun.

Karışımı birkaç dakika karıştırın veya sallayın, böylece tuz suda çözülür. Kum çözünmez, bu yüzden görünür kalacaktır.

Bir filtre kağıdını koni şeklinde kıvırın ve bir filtre hunisine yerleştirin.

Karışımı filtre hunisinden bir potaya veya buharlaştırıcı havuza dökün. Filtre kağıdı kumu tutar ve sadece tuzlu su çözeltisinin içinden geçmesine izin verir.

Tuz çözeltisini içeren potayı bir tripod üzerine yerleştirin ve tabanını bir bunsen burner ile ısıtın. Bir süre sonra, su buharlaşacak ve sadece arkasındaki tuz kristallerini bırakacaktır.

Islak ve kumlu filtre kağıdını bir ısı lambasının altına yerleştirin veya kuruması için güneşte bırakın.

Tuz kristallerini potadan kazıyın. İkisini de karışımdan başarıyla ayırmış ve bir kum yığını ile bir tuz yığını elde etmiş olacaksınız.


Leave A Reply