Kumaş nedir?

0
Advertisement

Kumaş nedir? Kumaş ne demektir? Kumaş ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği yazımız.

Kumaş

İplik halindeki çeşitli maddeden dokunmuş beze «kumaş» denir. Nakışsız (düz), ya da nakışlı (desenli) olur.

Kumaş dokumak, ancak dokuma tekniğiyle mümkün olmuştur. Eskiden tezgâhlarda, elle dokunulmasına karşılık, şimdi, makineyle elde edilmektedir. El dokuması ile makine dokuması arasında, teknik bakımdan ancak sağlamlık, mükemmellik gibi farklar vardır. Buna karşılık, makineyle dokunan kumaşlar çok daha çeşitli, çok daha çabuk elde edilebilmektedir. Bugün hala el dokuması kumaşlar vardır: Şile’nin bezleri, Alanya’nın bürümcükleri gibi.

Kumaşlar, kullanılacağı yere göre «çamaşırlık», «elbiselik», «paltoluk» gibi adlar alır, yapıldığı maddeye göre «pamuklu», «yünlü», «ipekli» gibi adlarla anılır.

Eskiden beri Türkler kumaş dokumacılığına çok önem vermişlerdir. Bu dokumalarının son derece zengin çeşitleri görülmüştür. İpek ve halı gibi dokuma üstünde kısa lif bırakan kumaşlara «kadife», sert dokunuştu ipeklilere «canfes», uzunlama atkıları üstte kalan kumaşlara «atlas», keçi yününden, tiftikten dokunmuş olanlara «sof», yünlü kaba kumaşlara «şayak», daha kaba yün dokumalara «aba», çok ince pamuklulara «tülbent», yarım santimden kalın yünlülere «çuha», üstüne sarma ipek, sim işlenmiş olanlara «çatma» denir. Türkler arasında öteden beri şöhret kazanmış olan kumaş çeşitlerinden bazıları, şunlardır: Aba, ağbâni, atlas, astar, bez, bindallı, bürümcük, canfes, çadır bezi, çatma, çözme, çuha, damasko (Şam işi), diba (Hint kumaşı), kadife, mermerşahı, patiska, sof, şal, şayak, tafta, tülbent.

Advertisement

Leave A Reply