Kümes Hayvanlarını Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Advertisement

Kümes hayvanlarının satın alınmasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Körpe tavuğun ve diğer kümes hayvanlarının özellikleri nasıl saptanır?

tavukKümes Hayvanlarının Satın Alınması;

Kümes hayvanının satın alınmasında taze veya bayat olması sağlık ve beslenme açılarından çok önemlidir. Daima günlük kesilmiş hayvanların satın alınmaları gerekir. Ancak bunların tazeliklerinin belirlenmesi zor olabilir. Bayat hayvanın kokusu ağırlaşır. Et bayatladıkça hayvanın derisi esnekliğini kaybeder, rengi matlaşır. Dondurulmuş kümes hayvanlarını satın almak tehlikeli olabilir. Çünkü bunların dondurulmadan önceki durumlarını anlamak ve kontrol etmek olanaksızdır. Bu sebeple dondurulmuş kümes hayvanı ancak iyi bilinen üretici firmaların ürünleri, çok satış yapan ve dürüst satıcılardan alınmalıdır. Ciddî satıcılar Tüketiciyi Koruma Yasası’na uydukları için ürünleri üzerinde üretim tarihi ve son kullanma tarihi mutlaka yer alır. Bu tarihlere dikkat edilmelidir.

Körpe tavuğa piliç denir. Tavuk, piliçten daha yaşlıdır. Diğer kümes hayvanlarında da durum aynıdır. Kümes hayvanları satın alırken seçerek almalı ve bunlara dikkat edilmelidir.

Körpe Tavuğun ve Diğer Kümes Hayvanlarının Özelliklerini Saptamak
Kesilmiş ve temizlenmişken körpelik kontrolü

Advertisement

a. Piliçte hav tüyleri oluşmamıştır. Kart kümes hayvanlarının tümünde çok ince hav tüyleri vardır. Bunlar kolay çıkmazlar, ancak alazlama tabir edilen yöntemle alevle yakılarak temizlenirler. Körpe hayvanlarda hav tüyleri yoktur.

b. Kart kümes hayvanlarında deri daha kalındır. Üzerinde tüy diplerinin izleri çok belirgin hâldedir. Piliçte ve diğer körpe kümes hayvanlarında deri oldukça incedir. Tüy köklerinin izleri çok az bellidir.

c. Genç kümes hayvanlarında göğüs kemiğinin uç kısmı kıkırdaktır. Bu yüzden hayvanın göğüs kısmına bastırıldığında yaylanır. Kart hayvanlarda bu yaylanma hissedilmez. Bazı satıcılar kıkırdağın kemikleşmiş olduğunu gizlemek amacıyla ve tüketicileri yanıltmak için göğüs kemiğinin ucunu kırarlar.

d. Kart kümes hayvanlarının eti tutulmaz, serttir. Körpe olan hayvanların etleri ele yumuşak gelir. Çünkü hayvan yaşlandıkça bağ dokusu gelişir, sertleşir. Etin sert veya yumuşak oluşu bastırınca kolaylıkla anlaşılır.

Advertisement

Leave A Reply