Küpenin Tarihçesi

0

Küpe nedir? Küpe ilk ne zaman takılmaya başlandı? Küpenin tarihi, tarihteki yeri, küpe çeşitleri hakkında bilgi.

tarihte-kupe

Advertisement

Küpe; Kadınların kulak memelerine taktıkları süslerdir. Ya önceden delinen kulak memesinden geçirilir, ya da “klips” denen yaylı bir mekanizmayla tutturulur.

Küpenin çok eski bir tarihi vardır. Tunç Çağı’ndan kalma kabartmalarda çok iri küpeler takmış kadın şekillerine rastlanmıştır. Eski Mısırlılar, Etrüskler, Yunanlılar küpe takarlardı.

Eski Romalılar da Yunanlılar’dan görüp küpe takmaya başladılar. Yalnız, Romalılar’ın küpesi daha büyük, daha ağırdı. Zamanla erkekler de küpe takmaya başladı.

Ortaçağ Avrupa’sında küpeler halka biçimini aldı, sadeleşti. Daha sonraları erkekler yalnız sol kulaklarına, kadınlar da her iki kulaklarına küpe takmakta devam ettiler. Napoleon’un askerlerinden çoğunun küpesi vardı. Günümüzde küpeyi genellikler kadınlar takmakla beraber, küpe takan erkeklerin sayısı da az değildir.

Advertisement

Küpelere, biçimlerine, taşlarına göre çeşitli adlar verilir. Bu arada uzun, sarkık küpelere “salkım küpe” denir. Eski Türkler bu biçim küpelere “asırga” derlerdi. Bir tek taştan yapılmış küpeler “tektaş”, gül biçimi olanlar da “gül küpe” diye anılır.


Leave A Reply