Küpünü Doldurmak Ne Demektir? Deyimin Anlamı Hikayesi Cümleler

0

Küpünü Doldurmak ne demektir? Küpünü doldurmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır? Küpünü doldurmak cümle içinde kullanımı, örnek cümleler.

Küpünü Doldurmak

Advertisement

Küpünü Doldurmak Anlamı;

Bu deyim, “görevini kötüye kullanarak, rüşvetle hırsızlıkla, elindeki imkânları kendi çıkarı için kullanarak, para kazanan ve servet yapan” kişiler için kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

Zamanın birinde kasabaya, bütün malı mülkü üstündeki giysileri olan bir kadı gelmiş. Bu kadı rüşvet alan ve davaları aldığı rüşvete göre hükme bağlayan birisi olmuş. Çok kısa zamanda zenginleşen kadıdan halk artık o kadar bıkmış ki, İstanbul’a şikâyet etmiş. Bunun üzerine kadı azledilmiş.

Kadı, şehirden ayrılmadan önce şehrin eşrafını, tanınmış kimseleri davet ederek gelsinler, vedalaşmak istiyorum diye bir ziyafet vermiş. Yemekler yenmiş kahveler içilmiş. Sohbet esnasında Kadı Efendi uşaklarına emir vermiş, adamların zorla taşıyabildikleri üç tane küp odanın ortasına getirilmiş. Millet şaşkınlıkla bakarken kadı küplerin başına geçmiş ve konuşmaya başlamış:

Advertisement

“Değerli misafirler, biliyorsunuz, beni şikâyet ettiniz ve görevden aldırdınız. Ama iyi etmediniz. Bakın bu küpleri sîzlerden topladığım paralarla doldurdum. İkisi doldu, birinin dolmasına da üç parmak kaldı.

Bunu da doldurmuş olsaydım artık hiç adaletten ayrılmayacaktım. Fakat sabredemediniz. Şimdi yerime gelecek adam, boş küplerle işe başlayacak ve küplerini doldurmaya çalışacak. Bu paralar da sizden çıkacak. Haydi, Allah’a ısmarladık…”

Bu deyim, görevini kötüye kullanarak, rüşvetle, elindeki imkânlarla haksız çıkar sağlayarak zengin olan kişiler için kullanılır.

Cümle İçinde Kullanımı

  • O mevkiye oturan herkes ilk olarak küpünü doldurmaya bakıyor.
  • Şirketin içini boşaltırken kendi küpünü doldurmuştu.
  • Ne çalışanlarını ne de ailesini düşünürdü, tek amacı küpünü doldurmaktı.
  • Kendi küpünü doldururken işçilerini hiç düşünmeye işverenlerden nefret ediyorum.
  • Herkes bu makamın hakkını veremez, çoğu küpünü doldurur ama sonunda bedelini ağır öder.
  • Her başa gelen küpünü doldururken memleketin hali içler acısıydı.
  • Gemilerde çalışıp ailesinden uzak kaldığı yıllarda küpünü doldurmuştu.
  • Eğer bu işi kabul edersen kısa zamanda küpünü doldurmayı başarırsın.
  • Siyasete giriş amacının küpünü doldurmak olduğunu ancak far edebildik.
  • Bu yıl elde ettiğimiz karlarla çok şükür küpümüzü doldurmayı başardık.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply