Kuraklık Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

0
Advertisement

Kuraklık nedir? Kuraklık çeşitleri nelerdir, neden meydana gelir? Kuraklık hakkında bilgi.

kuraklikKuraklık; Bir bölgede ihtiyaçtan daha az su varsa, o bölgede kuraklıktan bahsedilir. Kuraklığın ana nedenleri, yaz sıcaklıklarının fazla oluşu, buna bağlı olarak şiddetli buharlaşma ile aşırı su kaybı, yağış rejimlerinin düzensiz oluşu, tarımın tamamen sulamaya dayalı oluşu, sulama sistemlerinin yetersiz oluşudur.

Kuraklık üç çeşittir.

***Meteorolojik kuraklık
***Tarımsal kuraklık
***Hidrolojik kuraklık

Meteorolojik kuraklık, uzun bir zaman içinde yağışın belirgin şekilde normal değerin altına düşmesi olarak tanımlanır.Tarımsal kuraklık, toprakta bitki ihtiyacını karşılayacak miktarda su bulunmamasıdır. Hidrolojik kuraklık, yeraltı su kaynakları, yüzey suları ve yağış periyotlarının etkisi ile ilişkilidir.

Tarımsal suyun eksikliği ile tarımsal yerim düşer, doğal bitki örtüsü büyük tahribat görür, içme ve kullanma suyu eksikliği sonucunda açlık , kıtlık, susuzluk ve buna bağlı olarak çeşitli bulaşıcı hastalıklar meydana gelebilir. Barajlar yeteri kadar dolmaz ve bunun sonucu olarak, tarımsal alanlar susuz kalır ve elektrik sıkıntısı çekilir. Sonuç olarak, kuraklık, dünyanın en önemli sorunlarından biridir. Kuraklıktan dolayı, her yıl yüzlerce insan ve hayvan ölmektedir.

Advertisement

Somali, Sudan, Etiyopya, Çad, Nijer ve Moritanya kuraklığın en şiddetli olduğu ülkelerdir.


Leave A Reply