Kur’an Sevgisi İle İlgili Yazı

0

Müslümanların Kur’an-ı Kerim sevgisi ne demektir? Kuran-ı Kerim’e olan bağlılık, Kur’an sevgisinin anlamı ve önemi, bu sevgi ile ilgili yazı.

Kur’an Sevgisi

Biz Müslümanların, Kur’an-ı Kerim sevgisi imanımızın gereğidir. İnanan bir insanın “amentü” sünün içinde kitaplara iman vardır. Kur’an-ı Kerim’i seven bir Müslüman Yaratan Rabbini, O’nun kutlu peygamberlerini, kendisini, ailesini ve Kur’an’ın anlattığı bütün güzellikleri seviyor demektir.

Şöyle düşünelim: Bizim hiçbir şeyimiz yokken bir kimse çıkıp bizim sahip olduğumuz her şeyi bize hediye etmiş. Daha henüz ihtiyaç bile duymadan, neye ihtiyacımız olacaksa onları baştan hazırlayıp vermiş. Hatta hayatta kalamayacak kadar küçük ve güçsüzken, tehlikelerden koruyup bize sağlık ve güç vermiş. Bütün bu verdiklerini anlayıp, onlardan zevk alıp teşekkür edebilmemiz için akıl ve mükemmel duygular vermiş. Her işini bilerek ve her isteğimize uygun yapan bu kimse, okumamız için elimize bir de mektup vermiş.

Aklı başında olan bir kimse bu mektubu okur ve mektupta yazılanlara dikkat eder. Yoksa ne acınmaya ne de bu verilen güzelliklerin devam etmesine layık olamaz. İşte bu benzetmede nimetleri veren kimse sahibimiz, Rabbimiz Yüce Allah’tır. O, elimize verdiği mektubu Kur’an-ı Kerim ile hayatımıza ruh, bedenimize kuvvet, aklımıza keskinlik, gönlümüze huzur, düşüncelerimize doğruluk, dünyamıza aydınlık, ahiretimize de yoldaş ve şefaatçi vermiştir. Biz bütün bu iyilikleri görmezden gelerek Kur’an-ı Kerim’in bu kazançlarına duyarsız, güzelliklerine sevgisiz ve rehberliğine umursamaz davranırsak dünya ve ahiretin sahibi olan Yüce Allah’ın huzuruna varıp ondan nasıl rahmet ve mağfiret isteyeceğiz?

Bize bunca güzellikleri öğreten kitabımıza karşı en önemli vazifemiz bu güzellik kaynağından her insanın yararlanmasını sağlamak, tanıması için her yerde ve her fırsatta O’nu anlatıp güzelliklerini tanıtmak ve sevdirmektir. Bizden sonraki nesillerin bu güzellik kaynağından mahrum kalmaması için elimizden geldiğince genç kuşaklara Kur’an-ı Kerim’i en güzel ve doğru bir şekilde öğretmektir. Çünkü bu sevgiyle büyüyenler etraflarına da hep muhabbet ve sevgi dağıtır. Çevresinden başlayarak bütün dünyayı sevgi yumağına döndürür, dünyalarını daha ahirete gitmeden cennet yamaçlarına çevirirler.


Leave A Reply