Kurban İbadeti Nedir? Kurban Hakkında Bilgiler

0

Kurban ibadeti nedir ne demektir ve ne anlama gelir? Kurban ibadeti ile ilgili olarak temel ve kısaca bilgiler veren yazımız.

Kurbanlıklar

Advertisement

Kurban İbadeti Nedir? Kurban Hakkında Bilgiler

Kurban, Allah’a yaklaşmak ve onun rızasını kazanmak niyetiyle belirli bir vakitte, belirli nitelikleri taşıyan hayvanı kesmek demektir. Bir Müslümanın kurban ibadetiyle yükümlü olabilmesi için akıllı, yetişkin ve zekat verebilecek derecede maddi güce sahip olması gerekir. Kurban edilecek hayvanlar şunlardır:

  • Bir yaşını doldurmuş koyun ve keçi, iki yaşını doldurmuş sığır ve manda, beş yaşını doldurmuş deve.

Koyun ve keçiler sadece bir kişinin kurbanı olabilir. Birden fazla kişi koyun ve keçiyi ortak kurban edemezler. Sığır, manda ve deveyi bir ile yedi kişi ortaklaşa kesebilir.

Kurban edilecek hayvanın sağlıklı olması gereklidir. Kurban, Allah için, samimi niyetlerle kesilmelidir. Allah “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. Fakat ona sadece sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır.” buyurmuştur.(Hac suresi, 37. ayet)

Kurban, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilebilir. Kurbanı kesmeye götürürken hayvana iyi davranmalı, eziyet edilmemelidir. Kurban etinin bir kısma ihtiyaç sahibi kişi ve kurumlara verilebilir. Bir bölümü de aile içinde yenmeli ve misafirlere ikram edilmelidir.

Advertisement

İyi Bayramlar

Kurban, İslam’daki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bir örneğidir. Fakirler, yoksullar ve hayır kurumları kurbandan fayda görürler. Zengin-fakir arasındaki sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşlik duyguları gelişir. Kurbanla gelen sevinç ve paylaşım iklimi, tüm toplumu kuşatır.


Leave A Reply