Küre İlçesi Nerededir? Hangi İlimize Bağlıdır ve Coğrafi Konumu

0

Küre ilçesi nerededir? Küre hangi ilimize bağlıdır? Küre ilçesinin özellikleri, coğrafi konumu, kültürü ve ekonomisi hakkında bilgi.

küre

Küre İlçesi Hakkında Bilgi

Küre;Kastamonu ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 143 köyü vardır. İlin kuzeyinde; kuzeyden İnebolu, kuzeybatıdan Bozkurt, doğu ve güneyden Devrekâni, Ağlı, batıdan Şenpazar ilçeleriyle çevrilidir.

kure-kastamonuİlçe toprakları, Karadeniz’e koşut uzanan Küre (İsfendiyar) Dağları’nın güneye bakan yamaçları üzerinde uzanır. Ortalama yükselti genelde 1.000 m’nin üzerindedir. Güneye doğru gidildikçe arazi yayla görünümü alır. Kıyıya koşut uzanan dağlar, deniz ikliminin etkisini azaltır. Karadeniz iklimi gözlenmekle birlikte, karasal özellik ağır basar. Yıllık ortalama sıcaklık 8°C, yağış tutarı 750-800 mm’dir. Kış mevsiminde yağışlar kar olarak düşer. Sarıçam, karaçam, kayın, göknar türü zengin ormanlar, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Tarım (buğday, arpa, fiğ, fasulye, mercimek, patates, soğan, meyvelerden elma, erik, armut, ormancılık, hayvancılık koyun ve sığır) temel geçim kaynaklarıdır. Zengin bakır yatakları vardır. Orman üretim yer taşıma işleri de ekonomiye katkı sağlar.

HARİTASI:

Kastamonu-İnebolu Karayolu üzerinde deniz düzeyinden 950 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 60 km uzaklıktadır. 1942’de çıkan bir yangın sonucu tümüyle yanan ilçe merkezi daha sonra yeniden bayındır duruma getirildi. 4 kubbeli Akşemsettin Camisi en önemli tarihsel yapıdır.


Leave A Reply