Kürek Sporu Hakkında Bilgi

0

Kürek sporu ile ilgili genel bilgiler. Türkiye’de Kürek sporu ile ilgili bilgiler. Türk kürekçilerinin uluslararası başarıları.

Kürek SporuKürek, belirli ağırlık, belirli boyutlardaki tekneleri, kürekle hareket ettirmeye dayanan su sporu. Önceleri küreği savaş ve ticaret gemileriyle öteki tekneleri suda yürütme aracı olarak kullanan insanoğlu, daha sonra bunu bir spor olarak da benimsedi. Ünlü Latin şairi Virgilius, İÖ 29’da yazdığı bir eserinde kürek yarışlarına değinir. Çağdaş anlamda ilk kürek yarışları 1715’te İngiltere’de, Thames Irmağı’n da İngiliz kayıkçılar arasında düzenlendi, 1829’dan başlayarak İngiltere’ nin iki büyük üniversitesi olan Oxford ile Cambridge arasında geleneksel kürek yarışları yapılmaya başlandı. Kürek sporu İngiltere’den önce Fransa’ ya geçti, oradan da öteki Avrupa ülkelerine yayıldı. Kürek sporu, 1900’dan bu yana Olimpiyat Oyunları’nın resmi programı içindedir.

Advertisement

Türkiye’de Kürek Sporu. 1899’da Japonya’ya bir dostluk ziyaretine giden “Ertuğrul” Fırkateyn’indeki Türk denizcilerinin, yolda uğradıkları Singapur Limanı’nda düzenlenen büyük bir kürek yarışına katılıp birinciliği kazanmaları, kürek sporunda yurt dışında elde edilen ilk başarıdır. 7 Eylül 1913’te Osmanlı Donanması Cemiyeti tarafından İstanbul’da, Moda Koyu’nda düzenlenen ilk kürek yarışlarıdır. 1914’te Fenerbahçeliler, kürek sporunda ilk büyük adımı attılar ve bir kayık filosu oluşturarak Kurbağılıdere yanındaki kulüp binasının önüne bir de kayıkhane yaptırdılar. Moda Koyu’nda başladıkları çalışmalarla Türkiye’de kürek sporunun öncüleri oldular. Fenerbahçe’yi, Anadolu, Altınordu ve Haliç İdman kulüpleri kurdukları kürek takımlarıyla izlediler. 1926’dan sonra Cenap ve Hüsamettin Baltaoğlu kardeşler. Eftal Nogan gibi şampiyonlar kürek sporunda “Yağlı kürek devri” diye anılan dönemin ilk şampiyonları oldular.

1930’lar da bayanlar arasında da kürek etkinlikleri başladı. “Yağlı kürek”ten “Futa” ya geçiş dönemindeki bu rekabete, zamanla Bakırköy Sümerspor ile Samatya Demirspor kulüpleri de katıldılar. 1942’de İngiltere’de yapılan geleneksel Oxford-Cambridge kürek yarışında Galatasaraylı Şamil Urallı’nın yer alması Türk kürekçiliği için uluslararası alanda önemli bir başarı oldu. Şamil Urallı bu yarışta Cambridge Takımı’n da kürek çekti. 1951’de Taksim Kulübü kürek şubesinin Fenerbahçe’ye katılmasıyla denizlerde yeniden bir Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti doğdu. Bu dönemde üstünlük, yeniden Fenerbahçe’ye geçti. 1954’te Barcelona’da yapılan Akdeniz Oyunları’nda Tonguç Türsan, İspanya’da kendisine verilen ağır, köhne ve oturak ayarı bozuk tekneye karşın, olağanüstü bir yarış çıkararak şampiyonluğu kıl payı kaybedip ikinciliğe düşerken uluslararası alanda Türk Bayrağı’nı şeref direğine çektiren ilk Türk kürekçisi oldu.

1960’lar da ve sonrasında kürek sporunda üstünlük Fenerbahçeli kürekçilere geçti. Bu arada Ankara’da Mogan Gölü, Çubuk Baraj Gölü, Kocaeli’nde İzmit Körfezi’nde hızla gelişen kürek sporu, bu kentlerde de yaygınlık kazandı. İstanbul’da 1970’lerde, 1980’lerde kürek sporu, denizlerden göllere doğru bir çekiliş gösterdi. Küçükçekmece Gölü de bir kürek sporu merkezi durumuna geldi.

Advertisement


Leave A Reply