Kurşun Kalem Nasıl Yapılır?

0

Kurşun kalem nedir? Kurşun kalemin yapım aşamaları, kurşun kalem nasıl ve hangi maddeden yapılır, Kurşun kalemin yapılışı hakkında bilgi.

kursun-kalemKurşun Kalem Nasıl Yapılır?

Advertisement

Kurşun kalem tahtalarının en iyisi sedir ağacından, en basiti çamdan yapılır. Bu tahtalardan önce bir tabaka çıkarılır. Bunun üzerine kurşunların yerleştirileceği oluklar konduktan sonra, aynı şekilde hazırlanmış ikinci bir tabaka bunun üzerine yapıştırılır, makinelerde sıkıştırılır Tahtaların üzerinde kalemin önce üst yarısı, sonra alt yarısı oyulur. Böylece, kalemler, resimde görüldüğü gibi çubuklar şeklinde ortaya çıkar. Sonra kalemlerin cilâsı yapılır ve üzerine gereken yazılar yazılır. Kalemler kurşunlarının sertlik derecesine göre numaralanır

Sert uçlu kalemler “H” grupuna; yumuşak uçlu kalemler “B” grupuna girer. “HB” şeklinde numaralanmış olan kurşun kalemler orta sertliktedir. Bu numaralar “B1”, “B2”, “B3” diye yükseldikçe kalem yumuşar; “H1”, “H2”, “H3” diye yükseldikçe sertleşir. Yumuşaklık derecesi “B6” ya kadar çıkan kalemler bile vardır. Ancak bunlar yazı yazmaktan çok resim çizmekte kullanılabilir.


Yorum yapılmamış

  1. Valla güzel inan😬☺🎶🍭🍄🍅🍒🍑🍐🍋🍊🍉♠♥➰🔊🔉🔈🔀🔇😈👨😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😗😗😗😗😗😗😗😗😗😗😚😚😚😚😚😚😘😘😘😘👄👄👄👄👄👄💔💓💓💓💓💓💓💓💓💓💘💘💘💘💘💝💟💖💖💖💕💕💟💟💕💟💟💞💞

Leave A Reply