Kurşun Nasıl Elde Edilir?

0

Kurşun elementi nasıl elde edilir? Zehirli olduğu bilinmesine rağmen bir çok farklı yerde ve noktada kullanılan kurşunun nasıl elde edildiği ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız.

KurşunKurşun, filizlerinden, «kavurma metodu» denilen bir usulle elde edilir. Bu usulde kurşun filizi, meselâ galen, hava akımında ısıtılarak kavrulur. Önce kurşunun oksidiyle sülfatı meydana gelir; sonra bunlar galenin geri kalanı ile bir arada yeniden kavrulur, bu sefer de «metalik kurşun» la «kükürt dioksit» meydana gelir. Son zamanlarda kireç taşı ve silisle yapılan elde etme işlemleri daha iyi sonuçlar vermiştir. Ayrıca, elektrolitik metodla da kurşun elde edilir.

Advertisement

Yeni elde edilmiş, ya da yeni kesilmiş bir kurşun parçasının yüzeyi gümüş gibi parlaktır. Yalnız, havada hemen donuk, mavimtırak kurşuni bir renk alarak oksitlenir. Kurşun o kadar yumuşaktır ki tırnakla bile çizilebilir. Çok ince olmayan levhalar, fazla ağırlık çekemeyen teller haline getirilebilir. Kurşunun 2 santimetresine 7,5 ton baskı yapılırsa sıvı haline geçer.

Kurşun Zehirdir!

Kurşun yalın halde de, bileşik halinde de kuvvetli zehirdir. Suda çözünmiyen bileşikleri bile organizmaya geçer, yavaş zehirlenmelere yol açar. Kurşun zehirlenmeleri kendini birden göstermez, bundan dolayı ilk anlarda önem verilmez. Zehirlenen kimsede zamanla keyifsizlik, halsizlik, kas ağrıları, dişlerin dökülmesi gibi belirtiler görülür, önlenmezse ölümle sonuçlanabilir.

Hava akımında bütün asitler kurşunu etkiler. Sularda bulunan karbon dioksit de kurşuna etki eder. Böylece, içinden içme suları geçen kurşun borularda zehirli bir bileşik olan «kurşun karbonat» meydana gelir. Yalnız, gerek bu bileşik, gerekse sularda bulunan sodyum ve potasyum tuzları kalsiyum ve mağnezyumla birleşip suda çözünmiyen bileşikler meydana getirirler, bunlar boruların içini kaplar, suda çözünen kurşun bileşiklerinin suya geçmesine engel olurlar.

Advertisement


Leave A Reply