Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir? Erik ve Kuru Erik Arasındaki Fark

0

Erik ve kuru eriğin arasındaki farklar nelerdir? Lezzetli bir atıştırmalık olarak bilinen kuru eriğin faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?

Kuru Erik

Erik ve kuru erik nedir?

Gülgiller familyasına ait olan erik meyvesi, yaz mevsiminde sıklıkla tüketilen ve çoğu kişi tarafından severek yenen bir meyvedir. Bir kaç çeşidi olan eriğin en çok tüketilen formu yeşil renkte ve ceviz büyüklüğünde olanıdır. Üzerindeki yeşil kabuğu soyulmadan tüketilen eriğin tadı da genelde ekşimsi olmakla birlikte daha tatlı yeşil erikler de vardır.

Eriğin ana vatanı Anadolu olarak bilinmektedir. Geçmiş yüzyıllardan itibaren Anadolu’dan savaşlar ve göçler doğrultusunda bir şekilde diğer coğrafyalara da taşınmış ve o bölgelerde de yetişme imkanı bulabilmiştir. Yetişme koşullarını sağlayabilecek her ortamda yetişebilen erik, bahar aylarında olgunlaşmaya başlamaktadır. Erik ağacının bahar mevsiminde ilk verdiği ürüne “can erik” denmekte, can erik olgunlaştıkça “japon eriği”ne dönmektedir.

Eriğin taze olarak tüketilen bir kaç formu olmakla birlikte isteğe göre kuru olarak da tüketilir. Kuru erik, vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamini ve minerali metabolizmaya eksiksiz sunmaktadır. Kuru eriğin dışında taze erik, mürdüm eriği, japon eriği, erik kompostosu ya da suyu çıkarıldıktan sonra erik suyu formlarında tüketilebilmektedir.

İçeriğinde bol miktarda B vitamini, C vitamini, A vitamini, K vitamini, besin lifi, potasyum minerali, bakır minerali, demir içeriği ve antioksidan içeriği bulunan kuru erik; özellikle barındırdığı C vitamini sayesinde metabolizmayı hastalıklardan korumak için birebir bir ürün olma özelliği taşımaktadır. Kuru erik tüketildiği takdirde vücudun direnci çok daha fazla seviyelere çıkmaktadır.

Bunun dışında kuru erik, aynı zamanda çok düşük bir kalori miktarına sahip olduğundan, özellikle diyet programları için çok mantıklı bir seçenek sayılmaktadır. Örnek verilecek olursa 100 gram miktarındaki kuru eriğin içeriğinde bulunan kalori miktarı yalnızca 45 kalori civarlarındadır.

Aynı zamanda lif bakımından da oldukça zengin bir besin olmasından ötürü uzun saatler boyunca midede tokluk hissi yaratabildiğinden kilo vermek süreçlerinde oldukça fayda sağlayıcı bir besin olduğu gözlemlenmiştir.

Son olarak bilinmesi gereken bir durum da kuru eriğin, vücuda dışarıdan besinler yoluyla alınan demir mineralinin vücuttaki emilimini arttırmasıdır. Besinlerde bulunan demirin vücutta son derece yararlı bir şekilde işlenmesini sağlayan kuru erik, aynı zamanda demir eksikliği yaşayan kişilere de bol bol tüketmeleri adına tavsiye edilen bir üründür.

Kuru eriğin faydaları

  • Kuru eriğin içeriğinde bulunan potasyum minerali, sinirsel sağlığı ve kalp sağlığını korumakta etkili bir ürün olarak göze çarpmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan besin lifleri, vücutta sindirim sisteminin çok daha iyi çalışabilmesine katkıda bulunur.
  • Antioksidan etkisi sayesinde kişilerin hasta olma oranlarını düşürür ve genel yapıda daha korunaklı bir bünye yapısı sağlar.
  • İçerdiği A vitamini göz hastalıklarına iyi gelebilmekte; eğer bir kişide hiç göz hastalığı yoksa ortaya çıkmaması adına çaba gösterir ancak eğer ki varsa (katarakt vb.) bir an önce geçmesi için çaba gösterir.
  • K vitamini içeriği sayesinde vücutta herhangi bir durumda kan pıhtılaşmasının önüne geçebilmektedir.
  • Aynı zamanda cildin sağlıklı bir yapıda olabilmesi adına da çok etkilidir.
  • Kuru eriğin en önemli etkilerinden bir tanesi de kanser hastalığına karşı koruyucu bir etki sağlayabilmesidir.
  • Her gün iki ya da üç adet kuru erik yenilmesi dahilinde, içeriğinde bulunan magnezyum minerali ve potasyum minerali sayesinde karaciğer rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, tansiyon rahatsızlıkları, romatizmal rahatsızlıklar ve kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkların önüne geçilebilmektedir.

Leave A Reply