Kuru Temizlemenin Tarihçesi – İlk Ne Zaman ve Nerede Uygulandı?

0
Advertisement

Kuru temizleme ilk olarak nerede ve ne zaman keşfedildi, uygulanmaya başlandı? Kuru Temizlemenin tarihi, tarihçesi hakkında bilgi.

kuru temizleme

Kuru Temizlemenin Tarihçesi;

Kuru temizleme; 1825 yılında Paris’de boyahane sahibi olan fransız Jean B. Jolly’nin kaza sonucu masaya devirdiği gazyağının akarak masa örtüsünü temizlediğini görmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Masa örtüsünün temizlendiğini gören Jolly bu maddeyi boyahanesinde de denemeye karar vermiş ve başarılı olmuştur. Kumaşların yıpranmadan ve bozulmadan temizlendiği ortaya çıkınca, bir süre sonra başka ülkelere de hızla yayılmış ilk çözücü olan gazyağı, yerini benzine bırakmıştır. Benzinin çabuk yanması, parlama noktasını 0° c derece olması insanları başka kimyevî maddeleri denemeye yönlendirmiş, uzun yıllar kullanımı devam edecek olan A.B.D de “STODDART ÇÖZÜCÜSÜ” denen parlama noktası 38° c derecesi olan iyi cins “TEREBENTİN RUHU” daha güvenli bulunmuş, denenmiş ve başarılı olunmuştur. (Parlama noktası, çözücünün üstünde yanıcı bir buhar tabakası oluşturacak, havada kolayca parladığı sıcaklık olarak tanımlanır.)

Bütün bunların sonunda, kuru temizleme dünyaya yayılarak bu işi yapan dükkanlar ve fabrikalar açılmış, sektör gelişmeye başlamış daha az parlayıcı ve yanıcı kimyevî maddeye gerek duyulmuştur. Bunlardan ilki, temizleme özelliği yüksek ve etkili “TRİKLORETİLEN”dir. Tekstilde; perlon, reyon, orlon türü sentetik kumaşların çıktığı yıllarda kuruluşlar Trikloretilen’den de vazgeçmek zorunda kalmışlardır. Çünkü, bu tip kumaşların trikloretilenden etkilenerek bileşimlerinin bozulduğu görülmüştür. Kuruluşlar, yeni bir kimyevi madde aramışlar, en sonunda “PERKLORETİLEN”i tercih etmişlerdir. Perkloretilen kısa sürede yaygınlaşmış ve günümüzde de otomatik kuru temizleme makinelerinde kullanılmaya başlanılmıştır.

Advertisement

Leave A Reply