Kuşkonmazın Sağlık Açısından Faydaları Besin Değeri Tüketimi Hakkında Herşey

0

Kuşkonmaz bitkisinin sağlığımız için faydaları nelerdir? Kuşkonmazın besin değeri, içerdiği vitamin ve mineraller ve beslenmeye dahil edilmesi hakkında

kuşkonmaz

Kaynak: pixabay.com

KUŞKONMAZ HAKKINDA HER ŞEY

Kuşkonmaz, dünyanın birçok yerinde popüler bir sebzedir. İnsanlar kuşkonmazı türüne bağlı olarak, çiğ veya pişmiş olarak ve çorba, güveç, salata veya kendi başına yemeklerde yer.

Kuşkonmazdaki besinler kalp ve kemik sağlığını destekler, içerdiği folat ve demir hamilelik sırasında özellikle yararlıdır.

Yazımızdan, bu sebzenin besin içeriği, olası sağlık yararları ve diyete nasıl dahil edileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yararları

Kuşkonmazın çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

hamile

Kaynak: pixabay.com

Fetal gelişimin desteklenmesi

Kuşkonmaz, besin açısından zengin ve hazırlanması kolay bir sebzedir. Kuşkonmaz, B-9 vitamini olarak da bilinen folat açısından zengindir. Bu besin maddesi hücre gelişiminde önemli bir rol oynar.

Folat önemli bir besindir ve özellikle gebelik, bebeklik ve ergenlik gibi hızlı büyüme dönemlerinde önemlidir. Hamilelik sırasında folik asit takviyeleri almak hamilelik kaybını önlemeye ve büyüyen fetusu nöral tüp anormalliklerinden korumaya yardımcı olur.

Ayrıca, diyetlerinden yeterli folat almayan kişiler, folat eksikliği anemisine bağlı olarak zayıflık ve yorgunluk yaşayabilir.

134 gram (g) ağırlığındaki bir bardak kuşkonmaz, bir yetişkinin günlük folat ihtiyacının yaklaşık% 17’sini sağlayabilir.

Düşük depresyon riski

2008 yılında yayınlanan bilimsel bir makaleye göre folat, depresyon riskini de azaltabilir. Vücutta çok fazla homosistein oluşmasını engelleyerek bunu yapabilir. Homosistein, kan ve besin maddelerinin beyne ulaşmasını engelleyebilen bir amino asittir.

Çok fazla homosistein varsa, aynı zamanda iyi hissettiren hormonların serotonin, dopamin ve norepinefrin üretimini de engelleyebilir. Bu hormonlar ruh halini, uykuyu ve iştahı düzenler.

İnme

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, homosistein seviyelerini yönetmek için folat kullanmak inme riskini azaltabilir. Kanıt, insanların folat takviyeleri aldığı çalışmalardan geliyor. Bununla birlikte, diyet folat kaynakları da faydalı olabilir.

kalp steteskop

Kaynak: pixabay.com

Kardiyovasküler sağlık

Kuşkonmaz, hepsi kalp sağlığını artırabilecek lif, potasyum ve antioksidanlar içerir.

Lif

Yüksek lifli bir diyet tüketen kişilerin kan basıncında daha düşük ve düşük yoğunluklu lipoprotein veya kanlarında “kötü” kolesterol bulunduğunu ortaya koydu.

Bir bardak kuşkonmaz, bir yetişkinin günlük lif ihtiyacının yaklaşık% 10’unu sağlayabilir.

Potasyum

Amerikan Kalp Derneği (AHA), kan basıncını yönetmeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğinden, insanları ilave tuz veya sodyum tüketimini azaltmaya teşvik ederken, potasyum alımlarını artırmaya çağırıyor.

Antioksidanlar

Vücut doğal olarak serbest radikaller olarak bilinen toksik moleküller üretir ve çok fazla birikirse hasara neden olabilir. Kardiyovasküler hastalık bunun bir sonucu olabilir.

Kuşkonmazdaki antioksidanlar – beta karoten, tokoferol ve selenyum dahil – kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunabilir, çünkü antioksidanlar serbest radikallerle savaşabilir.

Osteoporozun Önlenmesi

Kuşkonmaz, hepsi kemik sağlığına katkıda bulunan fosfor, demir, K vitamini ve biraz kalsiyum içerir. Bir bardak kuşkonmaz, bir yetişkinin günlük K vitamini ihtiyacının neredeyse yarısını sağlayabilir. Bu arada demir, potasyum, fosfor, çinko ve magnezyum kemik sağlığını destekleyen mineraller arasındadır ve kuşkonmaz bunların tümünü içerir.

Bir bardak kuşkonmaz, bir kişinin günlük fosfor ihtiyacının yaklaşık% 10’unu ve demir ihtiyacının altıda biri ile üçte birini sağlar.

Kuşkonmaz

Kaynak: pixabay.com

Kanserin önlenmesi

Vücuttaki yüksek serbest radikal seviyeleri, kansere neden olabilecek hücre hasarına yol açabilir. Kuşkonmaz, vücudun bu istenmeyen maddeleri ortadan kaldırmasına yardımcı olabilecek bir dizi antioksidan sağlar.

Bilim adamları düşük folat seviyeleri ile çeşitli kanser türleri arasında bağlantılar buldular. Bununla birlikte, diyet folatının hangi rolü oynayabileceğini belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirtiyorlar.

2015 yılında yayınlanan popülasyon tabanlı bir tarama çalışmasının sonuçlarına göre lif, kolorektal kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, yüksek lifli diyetleri olan kişilerin, düşük miktarda lif yiyenlerden kolorektal kanser geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha az olduğunu bulmuşlardır.

Sindirim

Kuşkonmaz lif ve su bakımından zengindir. Her ikisi de kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı bir sindirim sistemini korur.

Besin Değeri

Kuşkonmaz çeşitli şekillerde mevcuttur – dondurulmuş, çiğ, önceden pişirilmiş veya korunmuş olabilir. Besin içerikleri buna göre değişir.

Aşağıdaki tablo 1 kap veya 134 gram (g) çiğ kuşkonmazdaki her bir besinin miktarını göstermektedir.

Besin Bir su bardağı Yetişkinin Günlük İhtiyacı
Enerji (kalori) 26,8 1600 – 3000
Karbonhidrat (g) 5,2 130
Lif (g) 2,8 22,5 – 33,6
Protein (g) 3 46 – 56
Kalsiyum (miligram [mg]) 32,2 1000 – 1300
Demir (mg) 2,9 8 – 18
Magnezyum (mg) 18,8 310 – 420
Fosfor (mg) 69,7 700 – 1250
Potasyum (mg) 271 4700
Çinko (mg) 0,7 8 – 11
Manganez (mg) 0,2 1,6 – 2,3
Kolin (mg) 21,4 400 – 550
Selenyum (mikrogram [mcg]) 3 55
C Vitamini (mg) 7,5 65 – 90
Folat (mcg, DFE) 69,7 400
Betain (mg) 0,8 *
Beta karoten (mcg) 602 *
Lutein ve zeaksantin (mcg) 951 *
E Vitamini (mg) 1,5 15
K Vitamini (mcg) 55,7 75 – 120
A Vitamini (mcg) 50,9 700 – 900

Kuşkonmaz Salatası Tarifi

Diyette Yeri

Kuşkonmaz yeşil, beyaz veya mor olabilir. Sapları sertken satın alınmalıdır, yumuşak, gevşek veya solgunken satın alınmamalıdır. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir.

Kuşkonmazı taze tutmak için, sap uçlarını bir kağıt havluya sarın ve kuşkonmazı buzdolabındaki plastik bir torbada saklayın.

Kuşkonmazı diyete dahil etmek için bazı ipuçları: (Kuşkonmaz Salatası Tarifi)

Bütün kuşkonmazı 5 dakika buharda pişirin, sonra kıyılmış sarımsak ve zeytinyağı ekleyin.
Omletinize bir avuç taze kuşkonmaz ekleyin.
Biraz zeytinyağı ve kıyılmış sarımsakla kuşkonmazı sote edin. Taze çekilmiş karabiber ve taze rendelenmiş Parmesan peyniri ekleyin.
Salataya doğranmış kuşkonmaz ekleyin. (Kuşkonmaz Çorbası)
Kuşkonmazı büyük bir folyo parçasına yerleştirin. Limon suyu ve biraz zeytinyağı ekleyin, sebzeleri folyoya sarın ve 180 ° C’de 20 dakika veya kuşkonmaz istenen hassasiyete ulaşıncaya kadar pişirin.


Leave A Reply