Kuşlar ve Kuşların Kısımları İle İlgili Bilgiler

0

Kuşlar hakkında bilgiler. Kuşların kısımları ve kuşların kısımları ve organları ile ilgili olarak kısaca bilgi veren sayfamız.

Kuşlar

Advertisement

Kuşlar ve Kuşların Kısımları İle İlgili Bilgiler

Tüyler: Kuşların keratinden oluşan ve uçmayı sağlayan tüyleri vardır. Tüyler ayrıca vücut ısısını koruyarak yalıtımı sağlar.

Kanatlar: Ön üyeleri bir çift kanat şeklindedir.

Solunum sistemi: Akciğer solunumu vardır. Akciğerlere bağlı hava keseleri bulunur. Hava keseleri sayesinde soluma havasını akciğerlerinden iki kez geçirerek havanın oksijeninden daha çok yararlanabilirler. Bu sayede uçma için gerekli enerjiyi üretirler.

İskelet: Kemiklerin çoğu ince ve içi boştur. Bu durum iskeletin hafif olmasını sağlar ve uçmayı kolaylaştırır. Kemiklerinin içine doğru uzanan hava keseleri akciğerler ile bağlantılıdır. Solunum sistemine bağlı hava keseleri kemiklerin içine doğru uzanmıştır.

Advertisement

Metabolizma: Vücut sıcaklıkları sabittir, yani sıcak kanlı hayvanlardır. Metabolizmaları çok hızlıdır. Hızlı metabolizma uçma sırasında gerekli enerjiyi sağlar. Dört odacıklı olan kalplerinde kirli ve temiz kan bir birine karışmaz. Yani vücutlarında kirli ve temiz kan birbirine karışmadan dolaşır.

Gaga: Ağızları gaga şeklini almıştır. Ağızlarında diş yoktur. Gagaları, boynuzsu sert bir maddeden oluşur.

Üreme: Eşeyli olarak ve iç döllenme ile çoğalırlar. Sert kabukla örtülü yumurtalarını dış ortama bırakırlar. Yavru gelişimini dış ortamda yumurta içinde tamamlarlar.

Kuşların çoğu türü yumurta üstünde kuluçkaya yatar. Yumurtadan çıkan yavru anne tarafından bir süre bakılır. Yani yavru bakımı olan hayvanlardır.


Leave A Reply