Küsmek İle İlgili Yazı, Küsmek İlişkileri Nasıl Etkiler, Küsmek Rahatlatır Mı?

0
Advertisement

Küsmek, dargınlık neden olur? Küsünce ne yapmalıyız, ilişkilerdeki etkileri, küsmenin zararları, dinimizde küskünlük, küsmek hakkında yazı.

kusmek

Küsmek İle İlgili Yazı

Bazen en yakın arkadaşımıza, annemize, babamıza, kardeşimize hatta nine ve dedemize bile kırılırız. Kırgın olduğumuz zamanlarda canımız çok yanar. Hemen onlara kırgınlığımızı belli etmek için “Ben sana küsüm!” mesajı veririz.

Küsmek bizi rahatlatır mı?

Zehra arkadaşı kendisine çok istediği bir konuda yardımcı olmadığı için hayal kırıklığı yaşar. Arkadaşına kırıldığı için artık onunla konuşmak istemez.

Mehmet, en yakın arkadaşının kendisinin arkasından konuştuğunu söyleyen diğer arkadaşlarına inanır. Çok kırıldığı için artık onunla konuşmak istemez.

Bunlar ve buna benzer birçok olay her gün hepimizin başına gelir. Küstükten sonra peki içimiz rahat eder mi? “Hayır!” Kesinlikle etmez. Bir tarafımızda hep sorgularız. Sevdiklerimiz de tıpkı bizim gibi üzülür. Bunları yaşadığımızda bazen öfkemize yenik düştüğümüz, bazen de kalbimiz kırıldığı için ani bir kararla sevdiklerimizden uzaklaşırız. Ama içimizde sürekli olarak birşey bizi rahatsız eder.

Advertisement

Rahatsız eden nedir?

Çünkü biz onları seviyoruz. Hayal kırıklığı hepimizin doğasında var. Ama kendimiz de başkalarına aynı duyguyu yaşatıyor olabiliriz. Belki biraz bizim de bu konuda kusurumuz vardır. Olmasa bile, “en azından dinlemeden yargıladığımız için içimizde bir yer yaptığımız davranışa onay vermiyor olabilir mi?” Evet kesinlikle bu olabilir. Çünkü her zaman bir olay yaşanırken hep karşı taraf suçlu değildir. Dinlemeden yargıladığımız için biz de kusurlu olabiliriz.

Küsmek çözüm mü?

Yaşanan kırgınlıklardan sonra küsmek çözüm olabilir mi? Küsünce karşı taraf sizi anlayacak mı? Belki sizin de göz ardı ettiğiniz ve farkına varamadığınız bir kusurunuz vardır. Bunu karşılıklı konuşmadan anlayamazsınız. Üstelik küsünce sevdiklerimizi kaybetmek de var işin içinde.

Küsmek bizi birbirimizden uzaklaştırır

Birbirini kaybetmek çok kolaydır. Küçük bir olayda bile dinlemeden sadece kendimize göre yorum yaptığımız için olay hiç beklenmedik yerlere ulaşabilir. Sonuçta da arkadaşımızı, sevdiğimiz insanı kaybederiz. Kaybetmek kimseye kazandırmaz. Tam tersi bizi yalnızlaştırır.

Dinimiz küsmeyi hoş görmez

Küskünlük kaybetmektir. Bazen gereksiz öfke duygularıyla anlamsız meseleler çok büyük sonuçlara yol açabilir. Kavgalar gibi. Hatta daha vahim sonuçlar da ortaya çıkabilir.

Bu yüzden, Allah küskünlüğü, Müslümanlar arasında asla hoş görmemiştir. Çünkü Müslümanlar kardeştir. Öyle bir kardeş ki, vücudumuzun bir parçası gibi bir kardeşlik. Bu yüzden küskünlük ve dargınlıkla ilgili Kuranda şiddetli uyarılarda bulunmuştur. Bu uyarılarla ilgili ayetleri diğer sayfalarımızdan okuyabilirsiniz.

Aynı şekilde Peygamber Efendimiz de (asm) Müslümanın Müslümana aralarında ne olursa olsun üç günden fazla küs olmasını yasaklamıştır.

Advertisement

Küskünlük yerine barış

“Kırdığın kalp ise, kıldığın namaz namaz değil.” diyor, Yunus Emre. Kalp kıran değil, kalp kazanan olmak en büyük kazançtır. Çünkü kalp kırmak bir anlık bir meseledir. Kazanan olmaksa bir ömür sürer. O halde; küsmedim sana, ver elini bana…


Leave A Reply